По време на среща на акционерите на Tesla в четвъртък, присъстващите инвеститори зададоха въпрос на изпълнителния директор Илон Мъск как планира компанията да харчи парите си през идните години и как вижда той бъдещото развитие на глобалната икономика.
Още: Росен Желязков на важен форум: Ще гарантираме предсказуемост и свобода за правенето на бизнес
Мъск отговори, че „правенето на макроикономически прогнози е рецепта за бедствие“, но отбеляза, че „вече сме преминали пика на инфлацията“, а това, което предстои е „сравнително лека рецесия“, която ще продължи около 18 месеца, предава CNBC.
Директорът прави заключенията си на основата на цените на материалите, които Tesla трябва да заплати за производството на електромобили.
„Имаме представа за това как се движат цените, защото когато произвеждаш милиони коли, е необходимо да купуваш материали с месеци напред, преди да имаш нужда от тях“, казва той.
Още: Два енергийни проекта отпадат от ПВУ, съдбата на друг виси на косъм
През второто тримесечие на тази година войната в Украйна и продължаващата COVID пандемия в Китай повлияха върху темпа на производство във фабриката на Tesla в Шанхай и влошиха проблемите на цялата автомобилна индустрия по отношение на веригата за доставки, недостига на части и работна ръка в сектора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новите мита на Тръмп и България: Тежестта и изгледите
Още: Отчуждават частни имоти, за да се довърши свръхскъпата магистрала "Русе - Велико Търново"
Мъск също бе попитан как възнамерява да използва капитала на компанията през следващите години. Изпълнителният директор отговори, че смята да увеличи капиталовите си разходи и разходите за научноизследователска и развойна дейност „възможно най-бързо, без да ги пилеем“. Той добави, че обратно изкупуване на акции е възможно, но то ще зависи от бъдещите печалби на Tesla.
Това обаче все още не може да бъде обещано на акционерите и форсмажорни обстоятелства могат да променят посоката на развитие. При обещаващи печалби и „сравнителна стабилност“ на световната икономика, обратното изкупуване на акции е напълно възможно.
Планове
Tesla планира да произвежда по 20 млн. превозни средства годишно до 2030 г., за което Мъск смята, че ще са нужни около дузина фабрики. Така всяка фабрика ще произвежда между 1.5 и 2 млн. електромобила годишно.
Още: Германия публично разби задкулисните мечти на Тръмп и Путин за "Северен поток" (ВИДЕО)
Още: Electrocharge въвежда RFID карта за още по-лесно зареждане на електромобили
В момента Tesla има заводи за автомобилопроизводство в Шанхай, Фремонт, (Калифорния), Остин (Тексас) и край Берлин. Освен това произвежда батерии в завод в Спаркс (Невада), който управлява съвместно с Panasonic.
Tesla наскоро произведе своя 3-милионен автомобил, отбелязва Мъск и добавя, че се надява да открие нова фабрика по-късно тази година.
На въпрос касаещ построяването на следващия завод на Tesla, отправен от изпълнителния директор, много от акционерите предложиха Канада.
Компанията обаче рециклира само по 50 батерии седмично в завода си в Невада. Мъск обясни, че броят им е толкова малък, защото батериите на Tesla масово все още се използват в произведените от фирмата автомобили.
По време на събранието на акционерите главният изпълнителен директор повтори и обещанията, които вече е давал преди, включително да осъществи разработването безпилотен автомобил.
Мъск също изтъкна, че Tesla и SpaceX са две от местата, където множество студенти, изучаващи инженерни науки желаят да работят, а получените от Tesla кандидатури за работа през изминалата година са 3 милиона.