"Трудно ми е да преценя как ще се отразят на България санкциите по закона "Магнитски", тъй като подобно нещо не се е случвало досега. Сигурно е, че банките и всякакви финансови системи ще прекратят отношенията с фирмите". Това заяви финансистът Емил Хърсев за предаването "Референдум" по БНТ.
Още: Глобалният износ на петрол отбеляза спад за пръв път от пандемията насам
Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара
Емил Хърсев не вярва, че може да пострадат фирми, които са изрядни, тъй като компаниите от списъка са групирани в едни и същи отрасли. Според него по темата се говори от 2 години. "Макар и неприятен, това е край на едно очакване", каза още той. Емил Хърсев уточни, че всяка банка, под която и да е юрисдикция, която извършва дейности на територията на САЩ, може да бъде спряна, да бъдат закрити кореспондентските й сметки там, ако продължи да обслужва тези субекти.
Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии предположи, че са възможни негативни ефекти, като най-големият е как чужди инвеститори ще приемат името на България, което е свързано със закона "Магнитски". Според него най-голямата опасност е репутационният риск. Георги Ганев смята, че ходът с публикуването на фирмите и свързаните лица е добър, за да се видят кои са те и ако някой има отношения, да ги прекрати. Според него няма да изчезнат инвестициите, но разходът на един инвеститор се увеличава, тъй като ще му се наложи да проучва.
Икономистът Лъчезар Богданов също не беше сигурен какво ще се случи, тъй като ситуацията е нова за България, а и за Европа. "Може би, като изключим първоначалните уплах и стрес, ако се види, че има реакция от властите и финансовата система, това да даде крачка напред. Били сме ударени от такъв изненадваш шок, а институциите ако реагират, означава че те могат да се чистят", каза той, включително и финансовите институции. Лъчезар Богданов казва, че това са санкции, наложени от американското правителство, те касаят територията на САЩ и американски юридически и физически лица. "Ако някоя фирма купи в САЩ недвижим имот от такова лице, може да пострада", каза той.
Още: Енергийният министър обеща на бизнеса компенсации за цената на тока и през 2025 г.
Още: Безработицата в България намалява, в ЕС остава стабилна
Според икономиста Владимир Сиркаров репутационният риск е значим за инвеститорския интерес. Той обаче уточни, че от години съществува казусът за сериозни корупционни схеми. "Директният ефект едва ли ще е голям, но от репутационна гледна точка ще има последствия в краткосрочен план. Сигналите от партньорите ни показват, че има проблем, но решението е в наши ръце", категоричен бе той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Инфлацията в еврозоната се ускорява, невиждана е от шест месеца
Още: Не отчитали продажбите си коректно: НАП установи куп нарушения в зимните ни курорти