Въпреки добрите икономически показатели на България през последните няколко години, в световен мащаб се наблюдават обезпокоителни тенденции.
Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика
Тези тревожни сигнали идват по линия на глобалните играчи: САЩ, Китай и Германия. Те са свързани със забавянето на китайската икономика, търговската война между Вашингтон и Пекин, както и със задаващия се икономически спад в Германия.
Лошите новини, които напоследък идват от тези гиганти, могат да се тълкуват като подкрепа за тезата за предстоящ икономически спад, анализира икономистът Проф. Ганчо Ганчев.
На този фон нашата страна също не е застрахована от катаклизмите в глобален план. Да, непрекъснато слушаме за висок икономически растеж от 3,5% и големи цифри за износа, но в същото време бизнесът сигнализира и за обратната тенденция.
Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+
Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти
За нея показателни са данните от поръчките за следващите месеци, а те не са чак толкова оптимистични. Проблемът не е у нас, а в икономическия спад на Германия – нашия главен търговско-икономически партньор. Да се надяваме, че тази тенденция няма да продължи дълго.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Двойна санкция за една авария: EVN ще постави въпроса с компенсациите за тока в Брюксел
Спадът е цикличен процес. Да вземем например, автомобилната индустрия, за която напоследък много се заговори и в България покрай възможността в страната ни да бъде изграден завод на автомобилния гигант „Фолксваген“. Световното автомобилостроене, в частност германското, изпитва известни затруднения. Но не трябва да се забравя, че една инвестиция в автомобилната индустрия ще се реализира в рамките на две-три години, така че тогава, когато тя заработи условията на пазара ще бъдат по-добри.
България трябва да са насочи към привличането на инвестиции във високотехнологични и незамърсяващи околната среда производства. За съжаление, има наченки да се прехвърлят екологично вредни производства, което е една неблагоприятна тенденция.
За да бъдат привлечени, обаче, качествени инвестиции ние се нуждаем от качествено образование. По тази причина държавата трябва в дългосрочен план да влага в образование и наука.
Още: Окончателно: Ще има компенсации за хората, останали без ток по празниците
Още: Български производители: Порочни практики повишават цените на храните