Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления

22 февруари 2025, 09:36 часа • 820 прочитания

Вижда се амбицията на управляващи да се харчи във всички направления. При очаквана инфлация от 2-3 процента се увеличават разходите с 24 процента. Почти няма опити за съкращаване на разходите. По неразумен начин се увеличават заплатите в сектор сигурност. По думите му само за година за тези разходите ще отидат 2 млрд. лв. Това заяви пред bTV икономистът Лъчезар Богданов.

Кои са добрите и лошите мерки в бюджета?

Още: Лъчезар Богданов: И без да сме в еврозоната, достигнахме рекордна инфлация

Икономистът е на мнение, че трудно ще вържем нисък дефицит без да се вдигат данъците. Той счита връщането на ДДС ставката на 20% за добра мярка. Според него обаче очакванията да се съберат 30% повече приходи от ДДС е нереалистичен. Богданов е на мнение, че това се прави, за да се вържат сметките, без да се взимат тежки управленски решения.

По думите му гласуването на бюджета е първият сериозен тест за управляващата коалиция. Богданов посочи, че ако той не бъде приет, управлението може да рухне. 

Според него дали ще влезем в еврозоната от 1 януари 2026 г. зависи кога ще ни оценят. Богданов отбеляза, че извънредният конвергентен доклад ще покаже дали влизаме в процедура по свръхдефицит и каква е средносрочната перспектива. Той посочи, че по-сложната задача е да убедим ЕЦБ и ЕК че няма да раздуем дефицита в следващите години и нещата няма да излязат извън контрол.

Припомняме, правителството публикува късно снощи законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2025 г. и средносрочната бюджетна прогноза до 2028 година. Проектобюджетът предвижда замразяване на актуализацията на пенсиите по т.нар. "швейцарското правило“ за тази година, като те ще бъдат увеличени от юли само с 5 на сто, но оставя 10% увеличение на заплатите на държавните служители в секторите "Сигурност и отбрана" и "Образование".

Още: Лъчезар Богданов: Ръстът на разходите трябва да е съобразен с ръста на икономиката

Пенсии

С проекта на бюджет се предлага т. нар. "швейцарското правило“ да не важи за 2025. При него се вземат предвид 50% от нарастването на осигурителния доход и 50% от инфлацията. С актуализация по него ръстът на пенсиите щеше да е с 8-9%.

Вместо това пенсиите ще бъдат увеличени от юли само с 5 на сто. Ръстът с 5% е изчислен като сбор от 20% от нарастването на осигурителния доход и 80% от инфлацията за 2024 година, пише в проекта на бюджет.

Според него до 1 април минималният и максималният осигурителен доход се запазват. След тази дата се увеличават - минималният става 1077 лв., а максималният - 4130 лв.

Още: Къде е горският и кой ще кара влака за Бюджет 2025: Анализ на икономисти

Заплати

Проектът на бюджет предвижда ограничаване на увеличението на заплатите в държавната администрация до 5 на сто, вместо първоначалните 10%. Станалите скандално известни увеличения за служителите от силовите ведомства обаче, остават в сила - в проекта пише, че изключение се допуска за увеличения на заплатите в сектор "Сигурност и отбрана", както и за тези в сектор "Образование".

В разчетите за периода 2025-2028 г. е взето предвид увеличението на размера на минималната работна заплата (МРЗ) от 1 януари 2025 г. – от 933 лв. на 1 077 лв., пише още в проекта. Което би трябвало да означава, че МРЗ няма да се променя до 2028 г.

В проектобюджета се потвърждава отпадането на намалената ставка от 9% на ДДС за доставката на туристически услуги и на услуга за използване на спортни съоръжения след 30.06.2024 г. и за доставките на ресторантьорски и кетъринг услуги след 31.12.2024 г., както и отпадането на действието на нулевата ставка на ДДС за доставката на хляб и брашно след 31.12.2024 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес