Предвид специфичния характер на разрешителните и лицензионните режими, усилията на Министерството на икономиката и индустрията са насочени към намаляване на административната тежест в рамките на самите режими, в това число поетапна пълна електронизация на услугите и регистрите, както и въвеждане на служебно събиране на информация и установяване на обстоятелства по служебен път. Това каза министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов по време на парламентарния контрол.
Конкретни мерки
В изготвената Програма за управление на България сме обърнали специално внимание на конкретни мерки за намаляване на бюрократичната и регулаторна тежест, допълни той.
Още: НС прие на първо четене промени за електронизация в правосъдието
Министерството има пряко отношение към режими, свързани с издаване на разрешения за производство на оръжия и боеприпаси, контрол върху външнотърговската дейност с продукти, свързани с отбраната, администриране на лицензионни режими по Закона за контрол върху наркотичните вещества, регистрационни режими по Закона за виното и спиртните напитки, Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, Закона за регулиране на дейности, свързани с нефт, напомни министърът. Той изтъкна, че тези режими са свързани с упражняване на дейности със специфичен предмет, при които следва да има по-строги изисквания и контрол спрямо лицата, които ги извършват.
Той припомни, че част от регулаторните режими на национално ниво произтичат от законодателството на Европейския съюз. По отношение на намаляването на административната тежест приоритетите на правителството в голяма степен съответстват с приоритетите на Европейската комисия и те са: опростяване на регулаторната среда, намаляване на тежестта за бизнеса чрез създаване на по-добри правила, ускоряване на административните процедури, каза министърът. Той посочи, че за изпълнението на тези приоритети работата ще се фокусира върху разработване на законодателство с високо качество, опростяване на съществуващите правила, коректно и еднакво прилагане от всички.
Министърът посочи, че се очакват конкретните законодателни предложения на Европейската комисия за реализиране на тези приоритети през 2025 г. и допълни, че ще се работи за постигането на положителни резултати във възможно най-кратък срок. Той напомни, че на национално ниво през последните години са проведени редица консултации и проучвания за режимите и процедурите, които създават най-голяма тежест за бизнеса, като са изпълнени множество мерки и планове за облекчаването им. Сред тях той открои изпълнените планове за действие за намаляване на административната тежест за бизнеса от избрано законодателство с 30 на сто, с 20 на сто е намалена административната тежест по отношение на национални и транспонирани европейски изисквания.
Още: Новите документи за самоличност няма да поскъпнат след електронизацията