Ако доставчикът на ток и/или газ реши да промени цената, ще можем да късаме договора едностранно. Такава поправка предлага в Закона за енергийната ефективност Министерството на икономиката и енергетиката.
Още: "Ударът за Европа е сериозен": Бивш зам.-външен министър с коментар за митата
Още: Румъния обяви мерки за защита от търговската война между Америка и Европа
Стига да бъде приета от парламента, поправката ще важи за битовите потребители. Тя се прави с мисъл за либерализирането на пазара, което тепърва предстои.
В момента потребителите на ток не могат да си променят доставчика. Лицензите на енергодружествата са за пренос на ток в определена част от територията на страната. ЧЕЗ отговаря за Югозападна и Западна България, макар че държи и ТЕЦ Варна, ЕВН е господар в Югоизточна и Източна България, а Енерго-про, която купи бизнеса на E.ON, държи електроразпределението във Варна, Велико Търново, Габрово, Добрич, Разград, Русе, Силистра, Търговище и Шумен.
Сред поправките обаче фигурира и следната - абонатите на парното не могат да се отказват от услугите на доставчика си, пише "24 часа". Предлага се във всяка нова сграда задължително да се монтират индивидуални топломери. Друга идея, която ще се обсъжда, е хората, които се издължават към топлофикациите на вноски, да правят това вместо с 10 равни вноски и 2 изравнителни сметки да го правят с 11 равни и 1 изравнителна сметка. Има и предложение за въвеждане на схема за авансово плащане на ток и газ. Сега такава опция няма.
Още: Мицотакис каза каква ще е ролята на Гърция срещу американските мита
Още: Депутатите с нов опит да спасят милиарди евро от Плана за възстановяване
Какво още се готви като законови промени в енергетиката - научете в Expert.bg
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Бирата поскъпва заради митата на Тръмп: Борисов каза, но ...
Още: Дебнат нелоялни търговци: За какво да внимавате при пазаруване за Великден