Разликите в хранителните продукти от една и съща марка в Източна и Западна Европа не са драстични, а минимални. Това заяви министърът на земеделието и храните Румен Порожанов в коментар по темата „второ качество на храните в Източна Европа”.
Още: С бойкот или без бойкот: Цените на основни продукти продължават да растат
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Ако установим разлики, ще се обединим с останалите страни-членки в Източна Европа и ще сезираме европейския комисар по защита на потребителите. Ще искаме да се влагат единно съставките за едни и същи продукти за целия европейски пазар, обясни Порожанов, който не засегна темата за евентуални санкции при установяване на разминавания от течащото сега изследване на хранителни продукти в България. Думите му поразително приличаха на тези на служебния земеделски министър Христо Бозуков, който също обяви преди време, че няма как да искаме веднага директни санкции към производители заради разлика в качеството.
Порожанов все пак даде примери за по-ниско качество, базирани на държавно изследване в Словакия – процентът на какаото в шоколада е по-нисък, за сметка на фруктозата. В Словакия е установена разлика между написаното в етикета и състава на самия продукт при един от изследваните образци. Той каза и, че производители на месо влагали съставки при преработката на колбаси.
Министърът уточни, че у нас се прави сравнителен анализ на 31 продукта. През миналата седмица съответните продукти са взети от Германия и Австрия. Става въпрос за шоколадови изделия, безалкохолни напитки, месни и млечни продукти, детски храни. Две лаборатории правят изследванията – лаборатория към БАБХ и към Министерството на здравеопазването. Земеделският министър обясни и, че продуктите и марките са определени предимно на критерий „популярност”.
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
По думите на Порожанов анализът е на три етапа. Първият е анализ на написаното на етикета и фактическото съдържание на веществата в продукта. От този етап се очакват най-бързо резултати. Най-важният етап е химико-физичен анализ, който е последен.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете