Икономическата комисия прие денонсирането на споразумението за изграждане на петролопровода Бургас – Александруполис, предаде „Фокус”.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Очаква се Законопроектът за денонсиране на Споразумението между правителството на Руската федерация, правителството на Република България и правителството на Гръцката република за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода Бургас – Александруполис да бъде гласуван на второ четене и в пленарна зала днес.
На заседанието на комисията присъства финансовият министър в оставка Симеон Дянков, който заяви, че проектът е неизгоден за България.
Проектът „Бургас – Александруполис” в най-добрия си вариант ще се изплати за 60 - 65 години, което е твърде много, за да е финансово изгоден за страната, допълни той. „Гледната точка на Министерството на финансите е чисто финансова и се гради на протокола от общото събрание на акционерите по проекта от 2009 г., когато се посочва от трите страни, че по начина, по който проектът е замислен, не е осъществим и е неприемлив за банково кредитиране. Руската страна казва, че не може да гарантира повече от 2 - 2.5. млн. тона петрол", заяви Дянков. По думите му и досега няма ОВОС по проекта.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Депутатът от ДПС Йордан Цонев заяви, че този законопроект е икономически неизгоден за страната и подкрепя денонсирането на споразумението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Депутатът от Коалиция за България и бивш енергиен министър Румен Овчаров попита Дянков: „Никой ли не ви обясни, че проектът е предимно политически? Този проект щеше да подобри инфраструктурата, щеше да намали екологичните рискове в региона, не да ги увеличи. Русия не се отказва, Гърция не се отказва, отказваме се ние – единствената страна, която има икономическа изгода от проекта”.
„Трябва да разберем чисто географски до кои държави се намираме по-близко и до кои по-далеч. Трябва да има баланс на интересите и на първо място да гледаме какъв е нашият интерес”, заяви депутатът от Коалиция за България Петър Курумбашев.
С проекта Бургас - Александруполис се застрашава българският туризъм, а икономическите ползи за България са малко. Това пък заяви председателят на икономическата комисия в парламента Мартин Димитров при обсъждането на денонсирането на споразумението за петролопровода Бургас – Александруполис. Разбираме интереса на Русия и Гърция от този проект, но какъв е българският интерес, попита Димитров.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС