Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"И аз едно малко премиерче по средата": Руският тръбен газ за Европа вече тече само през Турция и България (ВИДЕО)

01 януари 2025, 11:00 часа • 8293 прочитания

Тази сутрин, 1 декември, 2025 година, транзитът на руския природен газ през Украйна беше спрян. Става въпрос за руското синьо гориво, което тече през тръбопроводи. Спирането беше извършено в 7:00 часа българско време - Киев обяви, че това се прави "в интерес на националната сигурност", предаде Ройтерс, като се позова на изявление на украинското министерство на енергетиката, добавя БТА.

Спирането на транзита на руски газ през Украйна беше обявено още през 2023 година. Всъщност не беше продължен договорът за транзит между Русия и Украйна - защото с парите от продажбата на руски газ (и петрол) издирваният от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин финансира войната си в Украйна. Петролът и газът допринасят най-много за руския държавен бюджет.

"Спряхме транзита на руския газ. Това е историческо събитие", заявява министърът на енергетиката на Украйна Герман Галушченко.

Руският газ продължава да тече в Европа - през "Турски поток"

Оттук нататък, поне засега руският тръбен газ стига до клиенти на Стария континент само през "Турски поток". Газопроводът минава и през България, а бившият ни премиер Бойко Борисов, който има основна заслуга тази инфраструктура да бъде построена на българска територия за няколко месеца, упорито го нарича "Балкански поток" - с цел да го ребрандира публично: За "Турски поток", Бойко Борисов, ГЕРБ и БСП: Пълен запис на всички разкрития (ВИДЕО)

В какво се превърна "Турски поток" за Путин и стремежа му да си осигури достатъчно източници на финансиране след като подпали войната в Украйна и след като беше наясно, че ще има сериозни западни санкции, припомнете си: Официално: Няма отчет колко пари печели България от "Турски поток"

На 31 декември, цената на мегаватчас на газа на най-големия хъб в Европа (TTF) достигна 48,89 евро - това беше стойността при затваряне на борсата. Това е най-високата цена за годината - но на 2 януари, 2023 година, цената беше 73,72 евро на мегаватчас. За последно цената беше по-висока от сегашната на 24 ноември, 2023 година, когато беше малко над 50 евро на мегаватчас. От днес Русия вече внася 14 млрд. куб метра годишно по-малко, като губи 5,2 млрд. евро годишно.

Много уязвима е Молдова, напомня The New York Times - Кремъл вече обяви, че ще спре доставките за малката източноевропейска държава след като транзитът през Украйна спира: След спиране на доставките от "Газпром": Молдова се готви да национализира "Молдовагаз"

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес