Една банка не може да същестува с повече от 1/3 от лоши кредити. Това заяви икономистът Емил Хърсев по повод ситуацията около Корпоративна търговска банка (КТБ). С други думи - тезата, че 3,5 млрд. лв. са лоши кредити при положение, че кредитният портфейл на банката е от 7 млрд. лева, е неиздържана.
Според Хърсев "има надбягване за избягване от отговорност". Всеки твърдеше, че не е виновен, каза той, визирайки както централната банка, така и Цветан Василев, който до днес беше мажоритарен собственик на КТБ.
Икономистът беше категоричен, че шефът на банковия надзор не трябва да "опере пешкира". Най-малкото, защото в там се трудят над 300 души, обвързани със сложна йерархична и компютърна система.
"Банката (КТБ) е в това състояние не защото беше болна, а защото срещу нея имаше атентат - беше ударена с много тежък предмет", каза Хърсев, обяснявайки, че тя е била съставена от организирана кампания и институции, сред които и прокуратурата.
Според Хърсев рекапитализацията няма да се извърши със средства от бюджета и няма нужда от актуализация. Той добави: "Нищо няма да загуби данъкоплатецa. Има разлика между санирането на една банка и запълване на някаква огромна бюджетна яма".
"Не е необходим капитал от 3 млрд. лева за рекапитализиране на банката, може би и една трета от това ще свърши работа", обясни икономистът. Според него обаче това може да е рисково решение, защото ако се обезсили капитала на акционерите, а те после докажат, че рискът не е бил толкова голям.