Дебатът каква е ползата от втората пенсия за България става все по-горещ, след като социалният министър Бисер Петков направи някои признания по темата в парламента - припомнете си в този материал!
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Предвижданията, че 20 години ще са достатъчни за една добра втора пенсия, най-вероятно няма да излязат верни. Това заяви бившият социален министър Лидия Шулева (бел. ред. – от времето на Симеон Сакскобургготски), която добави, че по-скоро "верният" период е 40 години – за натрупване на пенсия.
Една от причините е т.нар. коефициент на редукция, смята тя. Тя видя проблема като сериозен, защото 33% от пенсията идва по бюджета – за родените до 1959 година включително. Тогава може да се окаже, че при получаване на втора пенсия намалението по коефициента може да е по-голямо, отколкото са тези 33%. Специално това удря по родените след 1960 година. „Решението е да се промени този коефициент на редукция”, категорична беше Шулева, която поиска приходната агенция да си върши работата и да събере невнесени некоректно вноски, защото друг не може да повлияе. "Трябва да се види събираемостта към частните фондове", посочи бившият социален министър.
Имаме партиди, по които има вноски от по 3-4 лева – това няма как да работи, каза и икономистът Лъчезар Богданов пред БНТ. Богданов видя като проблеми както ситуацията на външните пазари, така и това, че при държавната пенсия държавата додава – т.е. работещите успяват да осигурят още за пенсионерите, а не само това, което са изработили по изчисление.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
"Без отстъпки и без чадъри" – така Богданов подкрепи Шулева за събираемостта на осигурителните вноски. По отношение на държавния бюджет, икономистът заяви, че е важно какъв е резултатът от харченето на парите, а не колко се харчат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Същевременно, пред Нова телевизия друг икономист – Владимир Каролев, обяви, че пострадалите от втора пенсия ще са тези, които не са се осигурявали на реалните новина. Припомняме, че Каролев беше съветник на бившия икономически министър Божидар Лукарски. Каролев изрично подчерта, че никой друг не би пострадал и не би имал по-малка пенсия, ако взема втора пенсия – т.е. от универсален пенсионен фонд. Той изключи възможността, че управлението на пенсионните фондове е лошо.
"Дали е по-сигурно 1 лев във вашия джоб или 1 лев в моя джоб и да разчитате, че аз ще ви го дам" – така Каролев защити пенсионните фондове извън НОИ. Той призова всички хора да искат да бъдат осигурявани на реални пари и да се увеличава процентът на вноски за пенсия. Солидарната система трябва да я има, но тя трябва да е поддържаща, категоричен беше Каролев.
"Размерът на пенсията във втория стълб зависи какви вноски са правени, от нас или работодателя, колко години са правени тези вноски и как се управлявани тези пари. Със сигурност ще има изненадани. Всеки трябва да знае кой е пенсионния му фонд и влизат ли там вноски." Това каза в интервю за bTV бившият социален министър Иван Нейков.
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
"В различните пенсионни фондове са събрани 15 млрд. лева. Близо 3 млрд. лева от тази сума са от управлението ѝ. Между първия и втория стълб не трябва да има противопоставяне, каквото се опитаха да насадят у хората. Говореше се, че в първия стълб са сигурни, а във втория не се знае какво ще направи секретарката. Говореше се също така, че парите на хората ще бъдат изядени от таксите, а това не е точно така. Не може да се прави сравнение между пенсия от първия стълб, за която са правени вноски 40 години, и пенсия от втория стълб, за която са правени вноски 20 години и то три пъти по-малки от тези в първия стълб. Идеята ми е, че първият и вторият стълб трябва да работят заедно и да не се противопоставят един на друг. Всичко това е за доброто на хората и техните пари", обясни Нейков.