Доставната цена не само на хляба, но и на всеки продукт, не е защитена. Ако един хляб се продава за 60 стотинки в търговска верига, обикновено производителят получава 40 стотинки. Няма как дълго време да издържим така, каза председателят на Българската асоциация на хлебопроизводителите и сладкарите Мариана Кукушева.
На въпрос дали по-ниските цени не означават, че хлябът е по-некачествен, тя отвърна: „В никакъв случай”. И даде пример с промоциите – когато има промоция, стоката става непродаваема, добави тя, припомняйки, че днес (15 април) на първо четене се гледат промените в Закона за защита на конкуренцията.
В отговор Йордан Матеев, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, каза, че това е един икономически процес. В добри времена тези производители не са инвестирали в себестойност и сега страдат, смята той. В случая става въпрос за сериозна конкуренция.
В България има 689 хлебопроизводители, като през последните две години няма ново отворено предприятие, заяви Кукушева. А Димитър Людиев, председател на Бургаския съюз на хлебопроизводителите и сладкарите в прав текст каза, че в морския град производителите започват да се оттеглят от хипермаркетите. 35-40% от цената „изчезват от хазната на производителите” при работа с веригите, а печалбата е максимум 5-10%, пресметна Людиев. Основното възражение е, че производителите плащат търговските разходи на веригите, което не е редно. За обем е нормално да има отстъпка, казват хлебопроизводителите.