Проект на нов Закон за виното и спиртните напитки (ЗВСН) е пуснат за обществено обсъждане, съобщиха от Министерството на икономиката и индустрията.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
От ведомството канят всички заинтересовани страни да дадат предложения и коментари по него в частта за производството и търговията с етилов алкохол от земеделски произход, дестилати от земеделски произход и на спиртните напитки, държавната политика по отношение на които се осъществява от ресорния министър. Консултационният документ е публикуван в Портала за обществени консултации.
Защо е необходим нов закон?
Приемането на нов ЗВСН се налага, за да бъдат изпълнени задължения на България по въвеждане и прилагане в националното ни законодателство на актуализираните правила за регулиране на секторите на виното и спиртните напитки, съгласно новите и променени европейски регламенти, се посочва в консултационния документ. Предвижданите в законопроекта промени целят още и да разрешат възникнали проблеми по националното прилагане на сега действащия закон, включително и по отношение на административната тежест за въведените регулационни режими. Изготвянето на нов ЗВСН ще се извърши и с отчитане на досегашния опит от успешното регулиране до този момент на секторите на виното и спиртните напитки.
Още: Дори една чаша вино причинява главоболие - защо?
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Предвид значението и сложността на сектора на спиртните напитки са установени специални правила относно описанието, представянето и етикетирането на спиртните напитки, във връзка и с използването на официални наименования, географски указания, съставни термини и загатвания в описанието, представянето и етикетирането.
Основната цел на консултацията е да се получи обратна връзка и да се съберат достатъчно предложения, становища, данни и информация от заинтересованите страни за публичната регулаторна интервенция в областта на спиртните напитки и да се предприемат съответните мерки за усъвършенстването ѝ, съобразени с прилагането на европейската такава, посочват от Министерството.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Мнението по проекта на нов закон ще се търси от производителите на спиртни напитки, получилите удостоверения за дейности с дестилационни съоръжения, както и от техните професионални организации. На тях ще им бъде предоставен и въпросник за оценка на отражението върху бизнеса на административните и други тежести и ограничения. Консултационният документ ще бъде изпратен и до Министерството на земеделието и храните, Изпълнителната агенция по лозата и виното, Комисията за защита на потребителите, Агенция "Митници", Министерството на иновациите и растежа, Националния институт за изследване и сертификация.
Срокът за провеждане на консултацията е 14 работни дни след публикуването на консултационния документ на Портала за обществени консултации и на интернет страницата на Министерството на икономиката и индустрията.
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Ще има домашна бира
Първи голям етап е преминат и законопроектът за узаконяване на домашната бира беше приет на първо четене от Комисията по бюджет и финанси - законопроектът е за изменение на Закона за акцизите и данъчните складове, № 49-354-01-115. На ниво комисия законопроектът срещна пълна подкрепа - с това се похвалиха във Фейсбук от Асоциацията на домашните пировари в България.
Още: Колко калории съдържат спиртните напитки, към които най-често посягаме?