Държавата може да влезе в сделката за ЧЕЗ. Това стана ясно от думите Гинка Върбакова, след среща с премиера Бойко Борисов в Министерския съвет, която приключи преди минути.
Още: Теменужка Петкова каза колко е спадът на оборотите на магазините в деня на бойкота
Още: Няма да изкривяваме пазара: Желязков не каза нищо конкретно за мерки за скъпите храни
Върбакова уточни, че ще замине за Прага, където ще води допълнителни разговори с ръководството на ЧЕЗ и ако има съгласие и от тяхна страна, то българската държава може да влезе в сделката. Готова съм да отстъпя договора на държавата, уточни собственикът на "Инерком България", пак с изричното уточнение, че за това трябва съгласието и на "ЧЕЗ Груп".
Изрично Върбакова каза, че "премиерът желае да има пълен контрол върху сделката и върху компанията, която ще придобием". Желанието на Борисов било, за да може да бъде гарантирана сигурността на крайните потребители.
На изричен въпрос на Actualno.com към Върбакова дали е платила такса от 5 млн. евро на "Уникредит Булбанк", за да стартира банката процедура по евентуално издаване на банкова гаранция за сделката, Върбакова отвърна, че не може да коментира части от сделката и че това е конфиденциална информация и спрямо банките, с които работи. Тя само повтори, че финансирането ще стане от "международни банки", че няма български банки в сделката и че ще има и собствено финансиране. Финансирането щяло да стане ясно на всички, увери Гинка Върбакова.
Още: Ядрената енергетика в България и ЕС ще се развива чрез активно сътрудничество
Още: Икономическият министър обеща пълна електронизация на услугите за бизнеса
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Средната заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете
Още: София е с най-високата средна заплата в България, ето колко достигна
Същевременно финансовият министър Владислав Горанов, който беше до Върбакова при изявлението, потвърди, че държавата има желание да купи контролния пакет акции на българския бизнес на ЧЕЗ, без да уточнява дали държавата има пари в момента за такава сделка. Припомняме, че неофициално сделката е за 320 млн. евро. "Виждаме добрата воля на българското дружеството да пусне държавата в тази сделка", каза Горанов.