Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ГЕРБ оттегля проектобюджета за 2017 г.

14 ноември 2016, 11:45 часа • 1508 прочитания

ГЕРБ ще оттегли Законопроекта за държавния бюджет за 2017 година. Това каза в интевю за Investor председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова.

„Да си говорим честно - Законът за бюджета е може би най-политическият закон и в този смисъл е най-закономерно той да бъде изтеглен. Просто няма да бъде политически коректно чрез него да се налагат политики, които не са приоритет за сегашното мнозинство в парламента", каза Стоянова.

Тя напомни за юридическата възможност страната ни да не навлезе без бюджет в новата година - с помощта на Закона за публичните финанси, който предвижда бюджетът да се изпълнява на части, за всеки месец по 1/12 от стария бюджет, докато не бъде приет нов такъв.

„По-конкретно, ако до началото на годината бюджетът не бъде приет от парламента, приходите се събират в съответствие с действащите закони, а разходите и трансферите са с размер не по-голям от размера им за същия период на предходната година, т.е. за 2016 г. Тази разпоредба от закона обаче не може да се прилага за повече от три месеца, като в този срок не се включва времето, през което няма избрано Народно събрание", каза Стоянова.

По думите й проектобюджетът за догодина може да се използва за солидна основа на евентуален бъдещ кабинет. Според нея заложената рамка е достатъчно добра и няма нужда да се губи време да се прави изцяло от нулата.

Стоянова твърди, че за 2017 година са планирани приходи с 2,4 млрд. лева повече от очакваното изпълнение на постъпленията за 2016 г. Предвидено е през настоящата година да съберем с 1,5 млрд. лв. повече отколкото през 2015 г. Тя очаква 2016-а да завърши с балансиран бюджет въпреки планирания дефицит.

Стоянова вижда като сериозен проблем Патриотичния фронт. „Те отказаха да подкрепят бюджета на Държавното обществено осигуряване и бюджет 2017. Хората на Красимир Каракачанов искат бюджетът да задели допълнително 1 млрд лв. за повишаване на минималната пенсия до 300 лв., като тя бъде изравнена и с прага на бедността", казва Стоянова в интервюто.

Тя посочва, че ако се вдигне минималната пенсия, държавата може да срине цялата пенсионна система. „Пенсията не е социално плащане от държавата, а обезщетение на всеки за това колко е внасял през годините в системата. За времето, през което е внасял и размерът, който е внасял. Има формула, по която се изчислява, затова не са еднакви пенсиите. И ако ние вдигнем минималната пенсия, това ще демотивира хората, които внасят високи осигуровки. Това не е здравословно нито за хазната, нито за системата на общественото осигуряване", каза още тя.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес