Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Газовата връзка между България и Гърция ще е готова към втората половина на 2018 г.

19 декември 2015, 13:30 часа • 6235 прочитания

"Усилено работим, защото изграждането на свързаност със съседите е приоритет. Очакваме предпроектното проучване на газовата връзка с Турция в началото на 2016 г., то ще ни даде яснота за техническите и за финансовите параметри. Ако всичко върви по график, в края на 2019 г. интерконекторът вече ще е изграден".

Това заявява пред „24 часа” министърът на енергетиката Теменужка Петкова. "Предвиждаме гръцката връзка да се изгради до втората половина на 2018 г., малко по-рано от турската", добави Петкова.

За газовия хъб, тя обясни, че той е включен в проектите от общ интерес за ЕС. "За да се случи той, в България са налице много предпоставки и първата е стратегическото географско положение на страната ни. България е естественият път, през който минават потоците на природен газ от изток и от юг".

"Имаме развита газопреносна инфраструктура, 80% от компресорните станции в региона са при нас. Те са важни за осигуряване на реверсивните потоци, сега ги модернизираме. Проектът за изграждане на газовия хъб е съобразен с принципите на Европейския енергиен съюз - страната да има достъп до три източника на природен газ", подчерта Петкова.

"Като изградим интерконектора Гърция - България, ще имаме азерски газ, ще имаме достъп и до терминалите за втечнен газ. Друг важен източник е местният добив. В началото на 2016 г. ще бъде първият сондаж в блок “Хан Аспарух”.

Имаме основания да смятаме, че в дълбоко Черно море има сериозни залежи. С “Шел” предстои скоро да подпишем договор за проучване на блок “Силистар”. До месец ще има дата за подписване на договора. И, разбира се, другият източник е руският природен газ, разчитаме и на него", каза Петкова.

Тя коментира и НЕК, като каза, че въпросът с фалита на НЕК не стои на дневен ред. Трябва да се знае, че в активите на дружеството са обекти, свързани с националната сигурност. Нека да помислим и дали един фалит би довел до разрешаване на проблемите в сектора.

"НЕК не се е самонатоварила с всички ангажименти по дългосрочни договори и законови изисквания за изкупуване на енергия по преференциални цени. Това са решения на българската държава. Ако я няма НЕК, държавата трябва да посочи субект, който ще поеме тези ангажименти. Виждате, че с един фалит на НЕК нищо не се решава, а ще се задълбочи проблемът.

Трябва малко търпение в енергетиката. Нещата започват да се случват, пътят е правилен. Резултатите от балансите на БЕХ показват положителни тенденции. НЕК е намалила към 30 септември загубата със 106 млн. лв., АЕЦ “Козлодуй” е увеличила своята печалба с около 10 млн., на 245 млн. лв., ЕСО също - печалбата е 140 млн., при 70 млн. през 2014 г.", заяви още енергийният министър.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес