Сред евролидерите е имало дискусия как протестите на фермерите в Европа могат да се използват от крайнодесни партии преди изборите за Европейски парламент през 2024 г. Това обяви премиерът Николай Денков, който на 1 февруари участва в срещата на върха в Брюксел.
Още: Изплатиха забавени заплати за милиони левове
Още: Ето колко пари са нужни за издръжката на тричленно семейство
"Разбира се, имаше такова обсъждане. Вижда се едно координиране на дезинформацията, което се използва, за да се подпалват протестите. Затова беше много важно да се отдели кои са истинските проблеми и да се решават те, и кои са измислените проблеми, които са неверни", посочи Денков пред журналисти.
Още: Първа победа за фермерите: Брюксел отлага зеленото правило за угарите
Мерките на ЕС срещу протестите
Фермерите в редица държави, сред които Франция, Германия, Полша, Италия, Испания, Гърция и други, започнаха масови протести през последните дни. Те настояват за по-малко регулации, за мерки срещу евтиния внос и за гарантиране на по-високи доходи за производителите.
Още: Европа отбеляза рекордна година за използване на чиста енергия
Още: Пълен обрат с цената на петрола след несигурност на пазарите
Днес фермери замеряха с яйца и сградата на Европейския парламент в Брюксел:
Protesting farmers threw eggs at the European Parliament building in Brussels pic.twitter.com/83W2drSApB
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
— NEXTA (@nexta_tv) February 1, 2024
На 31 януари Европейската комисия предложи мерки за ограничаване на вноса на селскостопански продукти от Украйна и по-голяма гъвкавост по отношение на правилата за необработваемите земи: ЕК с мерки за по-малък внос от Украйна - иска да потуши фермерските протести.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Сред евролидерите е била обсъдена дерогацията по отношение на необработваемата земя и горната граница за стоките от Украйна, над която ще има забрани за внос, разкри Денков.
Снимка: БГНЕС
"ЕК информира, че е започнала доста сериозен разговор как да се преструктурира самият сектор, помощта към него. Беше припомнено, че една трета от бюджета на ЕС отива за аграрния сектор, така че не са точни твърденията, че няма подкрепа. Има административна тежест, която трябва да се избегне. Бяха предприети ангажименти в следващите седмици, най-вече от страна на ЕК в сътрудничество с ЕП, да се търсят по-дългосрочни решения", каза премиерът.
Посещение в САЩ?
Денков коментира и информация в някои медии, че американският президент Джо Байдън е отказал да се срещне с него, както и че в Пентагона са отказали среща. "Ще коментирам визитата, когато бъде планирана. Има доста сериозен опит да се осуети възможността за директни контакти между мен и хората, с които работя, със Съединените щати, което няма как да стане", заяви премиерът.
Най-голямата новина от срещата на върха на евролидерите от днес е отпуснатата помощ за Украйна: Има сделка: ЕС отпуска 50 млрд. евро на Украйна, Орбан вдигна ветото