Днес Европейската комисия започва обществена консултация относно реформата на структурата на пазара на електроенергия в Европейския съюз, за да защити по-добре потребителите от прекомерна нестабилност на цените, да подкрепи достъпа им до сигурна енергия от чисти източници и да направи пазара по-устойчив, съобщават от комисията.
Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ
Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ
Стартиралата днес консултация ще подпомогне работата на Комисията по законодателно предложение, което трябва да бъде представено през първото тримесечие на тази година. Консултацията ще продължи до 13 февруари и ще се фокусира върху четири основни области.
Една от тях е намаляване на зависимостта на сметките за електроенергия от краткосрочните цени на изкопаемите горива и насърчаване на внедряването на възобновяеми енергийни източници.
Друга област е подобряване на функционирането на пазара, за да се гарантира сигурността на доставките и пълното използване на алтернативите на газа, като съхранение и отговор на търсенето.
Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение
Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа
How do you see the EU electricity market of the future?
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) January 23, 2023
Today we are launching a public consultation on a reform of the EU electricity market design to deliver affordable & clean energy to Europeans.
Your contributions will help guide our proposal this year.#EUHaveYourSay
Още: Приходите от туризъм в Турция поставиха нов рекорд през 2024 г.
Още: Забавени заплати за милиони в строителството: Проверки на Инспекцията по труда
Сред областите, които попадат във фокуса на ЕС са подобряване на защитата и овластяването на потребителите и подобряване на прозрачността, надзора и почтеността на пазара.
От ЕК отчитат, че настоящата система осигурява ефективен, добре интегриран пазар в продължение на много години, позволявайки на ЕС да извлече икономически ползи от единния енергиен пазар, като гарантира сигурност на доставките и стимулира процеса на декарбонизация. Според комисията обаче системата демонстрира и някои недостатъци. В настоящата криза на високи и нестабилни цени на електроенергията икономическата тежест е прехвърлена върху крайните потребители. Следователно е необходима реформа, за да се предпазят по-добре домакинствата и предприятията от високите цени на енергията, да се увеличи устойчивостта и да се ускори преходът, заложен в Европейския зелен пакт и плана REPowerEU.
Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия
Още: Инфлацията във Франция се ускори през януари
Гарантирането на директен достъп до достъпна чиста енергия за всички потребители ще изисква пазарни инструменти за постигане на по-стабилни цени и договори, основани на реалните разходи за производство на енергия. ОЩЕ: Въпреки зеления преход Германия е увеличила използването на въглища