11:31 ср  2 апр 2025

ЕП съветва да се дадат повече пари от ЕС за извеждането на реактори на АЕЦ "Козлодуй"

17 януари 2019, 13:09 часа • 2716 | прочитания

Европейският парламент прие доклада на българския депутат (от квотата на БСП) Петър Курумбашев ЕС да отдели повече пари при проекти за извеждане от употреба на ядрени реактори - конкретно в България и Словакия. Докладът на Курумбашев беше одобрен с 494 гласа "за" срещу 35 гласа "против" и 32 "въздържал се".

Още: Отчуждават частни имоти, за да се довърши свръхскъпата магистрала "Русе - Велико Търново"

Още: Германия публично разби задкулисните мечти на Тръмп и Путин за "Северен поток" (ВИДЕО)

Сегашното предложение е следствие от ангажимента на ЕС за предоставяне на финансова подкрепа за извеждането от експлоатация на атомни електроцентрали в България и Словакия, поет при преговорите за присъединяване към ЕС. ЕП е съгласен процентът на съфинансиране от ЕС за извеждане от експлоатация в тези две държави членки да бъде най-малко 50%, докато Комисията е предложила 50% като максимално съфинансиране от ЕС.

Европейският парламент счита, че на Съвместния изследователски център (JRC) трябва да бъде предоставена отговорността за събиране, развиване и обмен на познания в областта на извеждането от експлоатация на ниво ЕС.

"Успяхме да добавим пояснение, че средствата, отделяни в бъдещата многогодишна финансова рамка (МФР) за преждевременното извеждане от експлоатация на тези ядрени реактори ще следват примера на настоящата програма, в която 60% от средствата за България се предоставят от ЕС. Включихме пояснение, че програмите за преждевременно извеждане от експлоатация на тези ядрени мощности не задължават държавите членки да прекратяват своите планове за развитие на ядрената енергетика", обясни Курумбашев.

Още: Electrocharge въвежда RFID карта за още по-лесно зареждане на електромобили

Още: Затишие пред буря: Цената на петрола се стабилизира в очакване на новите мита на Тръмп

Приетата резолюция на Европейския парламент ще бъде изпратена на Съвета на ЕС. Европейският парламент има само консултативна роля по този въпрос, което означава, че с него се консултират по предложението на ЕК, преди Съветът да приеме окончателния текст на новия регламент.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch