Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Енергийният министър: Ако ограничим тока от Маришкия басейн, ще страдат на Балканите и дори Италия

11 февруари 2022, 18:17 часа • 9161 прочитания

"Ефектите в съседните държави ще са доста сериозни, като в някои от тях - абсолютно непоносими, водещи до блекаут". Това заяви енергийният министър Александър Николов по време на дискусия на енергийната част на Плана за възстановяване на България от коронакризата, по който трябва да дойдат евросредства.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Николов направи коментара като част от изказване, че България може да балансира енергийната си система, ако намалим производството на ток от Маришкия басейн (без да уточнява с колко) - заради АЕЦ "Козлодуй". Само че, според министъра, България в момента е единственият износител на ток на Балканите и ако Маришкият комплекс не работи както сега, тогава няма да можем да изнасяме.

Енергийният министър конкретно посочи като държави с проблеми с тока заради бъдещо ограничаване на енергийния комплекс "Марица" Гърция (там балансът през зимата се осигурява с български ток), Румъния, Северна Македония, Сърбия, Черна гора и дори Италия.

Николов каза и друго - че тази позиция (за ограничаването на "въглищния" ток от Маришкия басейн и ефектите на това действие) вече е представена пред Европейската комисия от България.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И УСТОЙЧИВОСТ

Съгласно думи на Асен Василев, досега с Плана за възстановяване сме поели ангажименти за намаляване на въглеродни емисии, а не за затваряне на конкретни енергийни мощности. "Имаме конкретен ангажимент за намаляване на въглеродните емисии, който трябва да изпълним, но ангажимент за мощности не можем да поемем, защото към момента, ако това се направи и се запази структурата на износа и на потреблението в страната, това ще доведе до проблеми със сигурността на доставките на електроенергия. Нашата позиция е, че няма как да поемем риск за българската енергетика, който е неоправдан. Но мощности, които не отговарят на екологичните стандарти, няма как да толерираме повече в системата", потвърди Василев. От гледна точка на екологични стандарти, американските централи, които ще станат държавна собственост в рамките на период от 2 до 4 години, са най-напред.

От предишния вариант на Плана отпада изграждането на парогазова централа. Вместо това се предвижда изграждане на инсталация на батерии с мощност 6000 MWh, инфраструктура за нея и финансиране на геофизични проучвания в 6 региона за изграждане на геотермални централи. Василев поясни, че от гледна точка на ЕК проекти, свързани с ядрената енергетика, няма как да бъдат включени в Плана за възстановяване, а тези за хидроенергия много трудно могат да се предложат.

Нинова: Искаме повече пряка помощ за икономиката в Плана за възстановяване

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес