Енергийната комисия в парламента одобри предложението страната ни да продаде оборудването за АЕЦ "Белене" на Украйна. Предложението е внесено с подписите на ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ, като идеята е да се възложи на министъра на енергетиката да проведе такива преговори, след което да информира Народното събрание за предприетите действия и резултатите от водените разговори. Решението беше прието със 15 гласа "за", 6 - "против" и без "въздържали се". Окончателното решение ще бъде взето от пленарна зала.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Дебатът
Драгомир Стойнев от БСП обяви, че социалистите ще гласуват против това предложение. Той отправи критика, че с проекти на решения се казва каква да бъде технологията, какво да се купува, а това е работа на министъра. ОЩЕ: Управляващите предлагат да продадем реакторите за Белене на Украйна
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Теменужка Петкова му обърна внимание, че парламентът определя политиката на страната в областта на енергетиката заедно с Министерски съвет. "Ние може би ще сме отново износител на ядрено оборудване без да сме производител", каза тя и припомни, че през 2007 г. сме продали оборудването на АЕЦ "Белене".
Петкова обясни, че финансовото министерство не може да вземе нито една стотинка от средствата от продажбата на оборудването за "Белене". По думите й тези средства трябва да отидат в НЕК, който пък да върне заема си към БЕХ. . ОЩЕ: ГЕРБ обвини ПП-ДБ в плагиатство по темата за продажбата на реакторите за "Белене" (ВИДЕО)
Радослав Рибарски от ПП-ДБ обърна внимание, че възлага на министъра да проведе преговори, а депутатите разпределят парите, докато рибата е в морето.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
От "Възраждане" обвиниха формациите, подписали се под проекта на решение, че управляват заедно. Те обърнаха внимание, че Украйна, която води война, може да реализира руско оборудване, а страната ни. Те изразиха и притесения дали Киев може да ни плати. Те поискаха да изпратим и само чертежи.
"Украйна има вече построена централа, на тях им трябва само да монтират оборудването, което пък ние имаме", обясни им Делян Добрев.
От своя страна Ивайло Мирчев коментира притесненията на "Възраждане", като уточни, че Украйна вече 18 месеца ни е платила за военно оборудване.
От ДПС също се включиха в дебата. Рамадан Аталай обясни, че ДПС винаги са били против развитието на нови ядрени мощности. Според него трябва да сме благодарни, ако имаме възможност да продадем оборудването за Белене. Той обясни, че с решението депутатите на задължават министъра нито да купува, нито да продава, а му дават възможност да вземе нещата в свои ръце.
По-рано министърът на енергетиката Румен Радев коментира в рамките на блиц-контрола, че е иключително важно да имаме адекватен отговор на въпроса какво правим с площадката в Белене и какво можем да развиваме.
"Има ли ядрена перспектива площадката в Белене. Краткият отговор на този въпрос е - да. Какво има смисъл да направим адекватно там. Да анализираме и работим по това. При всички положения не го виждаме в посоката с големи блокове", каза министърът на енергетиката Румен Радев малко преди това в рамките на блиц-контрола.