Оценените запаси и ресурси на шистов газ у нас са 480 млрд. кубически метра, като говоря за извлекаеми запаси и оценени ресурси. Става въпрос за региона на Плевен и Враца - Луковит, Ълген, Пещене. Заявлението за търговско откритие не беше прието и компанията не успя да получи концесия за добив. Това заяви енергийният експерт Христо Казанджиев пред БНТ.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Онова, което е оценено като възможност без прилагане на технологията фракинг, е 30 млрд. кубически метра. Проучванията в Северозападна България за шистов газ продължават, като проблемът е инертността на държавната администрация, посочи Казанджиев. Имаме поради чисто административен непукизъм две години забавяне в темпа на проучването, така че е трудно да се каже за какъв период от време може да се каже, че тези находища биха били въведени в експлоатация, но при най-добро стечение на обстоятелствата между 5 и 7 години, изтъкна Казанджиев.
Максималният добив на шистов газ от находищата би могъл да достигне до 3 млрд. кубически метра на година (това е годишното потребление на България), но не може да разчитане само на този добив. Трябва да се подготвим за различни алтернативни източници на природен газ. Осигуряването на природен газ за потребителите трябва да бъде покрито от различна посоки, настоя Казанджиев.
Той увери, че няма да има опасност за околната среда от добива на шистовия газ. Въпросът му беше зададен предвид местния референдум в Генерал Тошево да няма добив на газ, макар че ставаше въпрос за конвенционален газ, но отново опасенията бяха за фракинг. Само че към момента върви съдебно дело и засега инвеститорът печели.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Понастоящем има международни компании, които проявяват интерес за добива на шистов газ у нас. Има желание от международни компании за добив на нефт и газ в България, но големият проблем е бюрократщината, която се прилага и неразумното поведение на държавната администрация, каза още Казанджиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
Припомняме, че през 2012 година парламентът наложи мораториум върху добив на газ "чрез хидравлично разбиване" (фракинг). Тогава основни двигатели на забраната бяха Волен Сидеров и Яне Янев. А при питане към Казанджиев дали "Газпром" не са се намесили, той не изключи тази възможност.
Казанджиев се надява да има алтернативни доставки на газ. Правителството в енергиен план се справя добре и това предизвикателство, което създаде „Газпром“ бе преодоляно в много кратки срокове, доволен е той.
Природен газ има и Казанджиев се надява до края на годината нещата да се нормализират. Онова, което трябва да се направи е бързо изграждане на терминала за втечнен газ Александропулис, доставки на газ от Турция, решаване на проблема с комплекса Марица изток. Предизвикателствата са много и е изключително важно темпът на проблемите да се реши бързо между всички министерства, настоя Казанджиев.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
Още: Хиновски: У нас има огромни залежи на шистов газ, мораториумът да падне