„Оптимист съм, че до юли ще влезем в Банковия съюз”. Това заяви в предаването „Плюс-минус” по Нова телевизия министърът на икономиката Емил Караниколов. Според него, ако България влезе в чакалнята на еврозоната, това означава много по-добър кредитен рейтинг на българската държава, а оттам и повече инвеститори.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
„Една от основните цели на управленията през годините бе всъщност приемането на еврото като валута у нас. Разбира се, за да стигнем до това, трябва да извървим дълъг път. В момента сме в правилна посока. Ние сме готови по отношение на изпълнение на всички онези мерки, които ще ни помогнат да влезем в чакалнята. Важно е да споменем, че през последните 10 години в нея няма никой. Имаме много работа по отношение на инфлацията. Днес видях икономисти, които казаха, че не сме изпълнили критериите. Важно е да се обърне внимание в кой момент трябва да бъдат постигнати дадените показатели. Имаме години, няма как от утре да се приеме еврото или да се вдигнат цените. В това отношение хората може да са спокойни”, поясни той.
„В България се извършиха от ЕЦБ няколко стрес теста и оценка на активите. Целта им е да се провери състоянието на банките, работещи в България – както българските, така и международните. Важно е дали биха издържали на финансов и икономически стрес. 4 от тях минаха теста, а при 2 се наблюдаваха забавяния. За Първа инвестиционна банка имаше много голям напредък”, каза още Караниколов.
„Целта е през юли България да бъде в чакалнята. В момента заради пандемията повечето от инвеститорите са се отдръпнали и наблюдават. Предполагам, че в понеделник ще станат ясни имената на частните инвеститори", каза още Емил Караниколов. Според министъра на икономиката България бързо ще възстанови БВП-то си и икономическия растеж. „България влезе в изключителна добра кондиция в тази епидемия”, заключи Караниколов.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава