С около 12 стотинки е скочила цената на горивата и те няма да минат 2.75 лв. за литър гориво. Горивата няма да стигнат до 3 лв. Това заяви Иван Кашилски, председател на Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива пред Нова телевизия.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Той поясни, че дизелът и бензин са поскъпнали с 15 долара на барел. Политически фактори за поскъпването на цената на горивата няма, посочи Кашилски.
Той добави, че няма намеса в цената на горивата вследствие закриването на концесията на пристанище „Росенец“.
Още: Илиян Василев: Прекратяването на концесията на "Росенец" поставя мина в полето на кабинета
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Енергийният експерт от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) Мартин Владимиров коментира пред БНТ, че има кликбейт сайтове, които използват най-малката промяна в цената, за да опитват да сеят паника. Горивата в България са по-евтини, но цената на руския петрол "Уралс" почва да "догонва" тази на европейския сорт "Брент" и това ще се отрази. Говорим обаче за пазар, а не за спекулации, каза Владимиров. Шоково поскъпване не очаквам, защото все пак използваме по-евтиния руски петрол в момента, но това не може да се предскаже - лятно време има повече търсене на горива, защото хората пътуват повече, добави той.
240 млн. долара допълнитени данъци би трябвало да внесат "Лукойл" за миналата година само в България - къде са, попита Владимиров на база изчисления на ЦИД, който се опасява от "руска пропаганда" с цените на горивата: Къде са стотиците милиони, обещани от "Лукойл"? Държавата ги търси (ВИДЕО). Ако "Лукойл" не диверсифицира на 100% доставките на петрол за рафинерията в Бургас, не виждам защо държавата да не поеме оперативното ѝ ръководство - ако се спазва европейското право, няма да има нужда.
Що се отнася до пропан-бутана, Димитър Хаджидимитров, зам.-директор на Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива, припомни, че акцизът върху пропан-бутана вече е върнат и затова има поскъпване от 20-30 стотинки. Хаджидимитров посочи и, че най-голямата компания (Лукойл) държи много ниски маржове, а според Владимиров "това е стратегия за изтикване на конкуренцията". Хаджидимитров каза още, че при такъв дял на пазара, какъвто има "Лукойл", в нормална европейска държава тя щеше да бъде разделена на три компании.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
От другия месец някои основни храни също се очакват да тръгнат нагоре заради скока в цената на горивата. Това неминуемо ще доведе до поскъпване на някои основни храни, изтъкна Кашилски.
Още: Светослав Бенчев: Цените на горивата няма да стигнат до 3 лв.