Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерти пак алармираха - бедността и неправилната икономическа визия са най-големият проблем

11 май 2018, 12:02 часа • 2782 прочитания

Държавата да покаже отношение, да стимулира тези, които преработват суровини. Обидно е да сме в XXI век и да изнасяме всичките си суровини, икономиката да ни е такава. Това заяви собственикът на "Свилоза" Красимир Дачев, по време на събитие на Сдружение "Инициатива Единение", чието най-известно лице и лидер е академик Стефан Воденичаров, бивш председател на БАН.

Учени, индустриалци и общественици, които са част от инициативата, са категорични – проблемът с бедността в България е основният! Каквото и да правиш, трябват пари, е тяхната теза, която защити Дачев.

Ако младите българи сега са най-бедни, какво ще се случи в бъдеще. Когато се раждаш беден, ставаш просяк. Това е тенденция, която е много тежка за цяла Европа, е мнението на Дачев.

Не е работа на държавата да инвестира, категоричен беше Дачев. Той добави, че вече има разработена програма-предложение за развитието на българската икономика и посочи, че "Инициатива Единение" е отворена към всякакви предложения, които да бъдат включени. Политически амбиции нямаме, увери Дачев.

Беше дадена и друга статистика – преди 40 години около 62% от българския БВП се е генерирал от индустрията, сега 65% от БВП идва от услугите. Българската икономика генерира неравенства във всяко едно отношение, е тезата на учените. Беше даден конкретен пример от Бранимир Ботев, зам.-министър на икономиката и енергетиката с ресор туризма в кабинета "Орешарски" – Общата селскостопанска политика (ОСП) и как с евросубсидиите на преден план излизат зърнопроизводителите, а традиционни български поминъци в селското стопанство са занемарени. Беше даден пример с маслодайната роза.

Мързел и корупция – с тези думи Ботев определи отделянето на средства от държавния бюджет за обществени поръчки, тъй като е твърде голям.

Два пъти е намаляла раждаемостта в България, а само Лесото има по-голяма смъртност в света от нас, каза още Ботев. От 2007 година насам се залагат като визия за развитие европейските фондове. Нито едно правителство не се обърна към БАН, за да се впишем в новите условия на глобално развитие. Ние сме стратегически интерес като територия, но не като население – например заради водата, която ще е и е много търсен ресурс. Нека погледнем съседните Гърция и Турция – те се изхранват от Беломорска и Източна Тракия, където идва водата от българските планини, защити тезата си Ботев.

Същевременно акад. Воденичаров обяви, че изготвеният от сдружението документ "Възгледи за национални цели и приоритети за устойчиво развитие на България" е даден на всички партии и на Министерския съвет (МС) и ще бъде отново даде на МС. А акад. Дамян Дамянов видя като правилна политиката на Виктор Орбан що се отнася до развитието на държавата.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес