Пикът на инфлацията е бил през ноември, сега тя спада и тази година ще спадне наполовина, което ще доведе и до спад на цените на малката потребителска кошница. Това коментира икономистът Щерьо Ножаров пред БНР.
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
“След около два месеца ще излязат и сезонните храни и цените на редица стоки ще поевтинеят“, допълни още той.
"Лидл България": Открито за цените
“По отношение на инфлацията България не е в най-лошото положение. Има държави в ЕС, които имат и по-висока инфлация през 2022 г. – Чехия, Естония, Латвия, Литва, Полша има инфлация, подобна на нашата. От друга страна, в Еврозоната тя е значително по-ниска“, каза Ножаров.
“Какви грешки сме допуснали на вътрешно ниво, е по-важният разговор, тъй като се надявам да предстои разговор за бюджет през 2023 г., това наистина е важно и в икономическата политика, особено през 2023 г.“, посочи още той.
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
“Имаше много грешки в икономическата политика, особено през 2022 г., тъй като паричната политика беше рестриктивна, докато бюджетната – експанзивна. Това доведе до големи проблеми. От друга страна, в бюджета на българите много повече тежат разходите за храни, за енергия и за здравеопазване. Според мен това са около 66% от него. За сравнение в Западна Европа тази цифра е наполовина. Много по-силно се усеща повишаването на цените в малката потребителска кошница, отколкото в Западна Европа. Това е другата причина за общото усещане на инфлацията у нас", отбеляза икономистът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.