"Екопак България" събра и рециклира 100 959 т отпадъци от опаковки през 2018 г. Това е 60,69% от декларираните от производителите количества опаковки на българския пазар при поставена от МОСВ цел 60%. Това стана ясно по време на отчета на „Екопак България“ за предходната година. Компанията запазва лидерската си позиция с 42% пазарен дял.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
1189 компании, членуващи в организацията, са декларирали, че през 2018 г. са пуснали на българския пазар 166 371 т опаковки. От тях "Екопак" е събрала разделно и предала за рециклиране 100 959 тона отпадъци от опаковки. От тях 46 667 т са били хартия и картон, 24 103 тона стъкло, 18 003 тона пластмаса, 5064 тона метал и 7079 тона дървесина. Всички тези материали са влезли в производството за повторна употреба.
Компанията е поставила и управлява над 15 700 контейнера в 83 български общини, покривайки над 2.5 млн. души в България.
"За последните 5 години организацията отчита среден ръст на година от 5% на събраните и рециклирани отпадъци от опаковки", съобщи изпълнителният директор на "Екопак България" Тодор Бургуджиев.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Според него едно от най-големите предизвикателства пред организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки е събирането и рециклирането на алуминиевите опаковки. До момента конкретна цел за алуминия не е поставяна, а има обща цел за рециклиране на отпадъци от метални опаковки. Според пакета "Кръгова икономика" целта е до 2030 г. страните-членки да събират и рециклират 60% от този вид опаковки.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Европейската стратегия за опазване на планетата поставя много високи цели и за рециклиране на останалите видове опаковки.
"През следващите години са нужни сериозни инвестиции за изпълнение на целите, както реализацията на нови проекти за осигуряване на по-големи количества отпадъци за рециклиране. Такъв пилотен проект "Екопак България" започна тази година - отпадъците от ХОРЕКА и търговски обекти в избрани общини събираме и извозваме за наша сметка", съобщи Бургуджиев.
Темата за отговорността на всеки жител на планетата за нейното опазване става все по-актуална. От основаването си преди 15 години до днес "Екопак България" приема за своя мисия екологичното възпитание от най-ранна детска възраст.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Един от проектите за осъществяване на тази мисия е създаването на платформата "Рециклиращо училище. Учители за чиста природа" и разработването на безплатни методически указания и помагала за провеждане на еко час на класа от 1 до 12 -и клас. За 2018 г. към нея са се присъединили 178 учители от 107 училища в цялата страна", съобщава Мариана Петкова, мениджър "Връзки с обществеността и комуникации".