Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

EK налага нови правила за онлайн бизнеси като Uber и платформите за доставка на храна

09 декември 2021, 16:31 часа • 2942 прочитания

Европейската комисия предложи нови строги правила за онлайн бизнеси като Uber и множеството платформи за доставка на храна, става ясно от съобщение на сайта на институцията.

Предложението на ЕК цели онлайн бизнесите да класифицират шофьори, куриери, чистачи, фитнес треньори, масажисти и други работници, които използват приложения и платформи в интернет за намиране на работа, като служители.

Чрез придобиването на статут на нает, работниците ще получат достъп до цялата социална система на страните, в които живеят, като право на минимална заплата, платен отпуск, обезщетения за безработица и здравни права и други.

Някои компании в тази сфера класифицират работниците си като самонаети или независими изпълнители. По този начин бизнесите пестят разходи и нямат сериозни правни задължения към работниците.

Обикновено хора, които искат да разполагат със свободното си време или търсят допълнителен доход работят за подобни компании.

Пандемията обаче разкри проблемите свързани с този модел, тъй като парализата на икономиката удари бизнеса, а много служители останаха без право на обезщетения за безработица и прочее.

Без особена изненада, Uber и други големи компании от гиг икономиката са против плановете на ЕК, които могат сериозно да повлияят на бизнес моделите им. Новите правила ще увеличат разходите им с милиарди долари.

Компанията за споделено пътуване Uber посочва, че новите правила ще прехвърлят разходите към крайните потребители и приблизително 250 000 куриери и 135 000 шофьори в Европа ще загубят работата си.

Над 28 млн. души в Европейския съюз работят чрез дигитални платформи, като се очаква броят им да скочи до 43 млн. души до 2025 година, посочват от Европейската комисия, като добавят, че голяма част от тези работници са класифицирани като самонаети. Между 2016 и 2020 година приходите на гиг икономиката скачат почти 5 пъти от 3 млрд. евро до 14 млрд. евро.

Предстои предложението на Европейската комисия да бъде обсъждано в Европейския парламент и Европейския съвет. Веднъж прието от тези институции, всяка държава членка на ЕС ще има 2 години за да въведе новите правила в националните си законодателства.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес