Подобна мярка има в много държави-членки на ЕС, сред които Португалия, Гърция, Италия, Румъния и др. Това е последното изречение от официално съобщение на Министерството на иновациите и растежа (МИР).
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Разяснението касае компаниите, взели най-много безвъзмездни пари по четвъртата мярка от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) по линия на Министерството на иновациите и растежа – "Подкрепа за иновативни предприятия, отличени с "Печат за високи постижения" от Европейската комисия. Оказа се, че там има интересни имена, включително имената на хора, които са част от въпросните компании - повече или по-малко: Свързани с управляващите фирми сред спечелилите милиони от Плана за възстановяване
Акценти
В съобщението изрично се казва, че проектите, с които се печелят европари по тази мярка на ПВУ, "на национално ниво не преминават оценка по същество, а само се потвърждава тяхната допустимост по отношение на приложимите национални правила и правилата за изпълнение на инвестиции по НПВУ (Националния план за възстановяване и устойчивост). Такава оценка вече е направена от независими европейски оценители и жури на Европейския иновационен съвет".
За "Подкрепа за иновативни предприятия, отличени с "Печат за високи постижения" общо има 118 600 млн. лв. (бел. ред. - вероятно става въпрос за 118,600 млн. лв., а не както излиза по счетоводен стандарт - 118 600 000 000 лв.), а в рамките на първия прозорец са предложени за финансиране 12 предприятия на обща стойност в размер на 34 075 180,81 лв. Тези 12 предприятия вече са били отличени с "Печат за високи постижения" от Европейския иновационен съвет по програми "Хоризонт 2020" и "Хоризонт Европа", уточняват от министерството. И казват, че на 8 януари, 2024 година ще бъде отворен втори прозорец за финансиране на проекти, отличени с "Печат за високи постижения", като срокът да се кандидатства изтича на 23 февруари, 2024 година.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Кой е отговорен в България за ПВУ?
Съгласно Постановление 157 от 7 юли, 2022 година на Министерския съвет, се определят органите и структурите, отговорни за изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост на Република България, и на техните основни функции. Отговорни за изпълнението на одобрения съгласно чл. 20 от Регламент (ЕС) 2021/241 План за възстановяване и устойчивост са:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
1. заместник министър-председателят по еврофондовете и министър на финансите
2. ръководителите на отговорните ведомства и организации съгласно приложение № 1, в рамките на които има определени структури за наблюдение и докладване, структури за наблюдение и крайни получатели по ПВУ.
Отговорно за четвъртата мярка по ПВУ е Министерството на иновациите и растежа.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Що се отнася до правилата за получаване на средства на крайни получатели по ПВУ, те са определени в Постановление 114 от 8 юни, 2022 година. Ръководителят на структурата за наблюдение и докладване назначава със заповед комисия, която да извърши оценяване и класиране на предложенията по процедурата. Комисията се назначава в 7-дневен срок от изтичането на крайния срок за подаване на предложения. Тя е съставена от
1. председател без право на глас;
2. секретар (секретари) без право на глас;
3. необходимия брой членове с право на глас, които са не по-малко от трима;
4. резервни членове, които са не по-малко от трима;
Пълното съобщение на МИР
- Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ към Министерство на иновациите и растежа е определена за структура за наблюдение и докладване (СНД) по инвестиция C2.I1 от Плана за възстановяване и устойчивост „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез научни изследвания и иновации“, Стълб 1: Укрепване на научноизследователския и иновационен потенциал и ускоряване на интернационализацията на националната иновационна екосистема, Операция 1: „Изпълнение на проектни предложения на иновативни малки и средни предприятия (МСП), получили знака за качество „Печат за върхови постижения“1 по конкурсите на Европейския съвет по иновациите“.
- „Печат за високи постижения“ се присъжда от Европейската комисия за проекти, кандидатствали в програми, които се управляват директно от Комисията като Хоризонт 2020 (2014-2020) и Хоризонт Европа (2021-2027) и са преминали всички оценителни процедури на европейско ниво, но за които не е достигнало финансирането по съответната конкурсна процедура.
- Конкретната процедура по НПВУ - BG-RRP-2.006 „Подкрепа за иновативни МСП, отличени с Печат за високи постижения“ е за български предприятия за изпълнение на проекти, отличени с „Печат за високи постижения“ от Европейския иновационен съвет по програми „Хоризонт 2020“ и „Хоризонт Европа“.
- На национално ниво тези проекти не преминават оценка по същество, а само се потвърждава тяхната допустимост по отношение на приложимите национални правила и правилата за изпълнение на инвестиции по НПВУ. Такава оценка вече е направена от независими европейски оценители и жури на Европейския иновационен съвет. Тя обхваща няколко етапа на оценяване от независими оценители и от жури, което е съставено от специалисти в схемата на високите технологии и иновациите на европейско ниво (ТУК). Наличието на документа от ЕК – дигитално подписан сертификат за високи постижения е условие за допустимост за участие в тази специфична процедура.
- Общият финансов ресурс на инвестицията е 118 600 млн. лева. В рамките на първия прозорец са предложени за финансиране 12 предприятия на обща стойност в размер на 34 075 180,81 лв.
- Отхвърлени са други 2 кандидати, тъй като не отговарят на условията на процедурата. Подробна информация е представена в публикувания на страницата на МИР списък с отхвърлени кандидати.
- Процедурата е обявена на 07.04.2023 г. с два срока (прозореца) за кандидатстване. Първият прозорец е от 07.04.2023 г. с краен срок за кандидатстване 12.05.2023 г.
- Предложените за финансиране от първия прозорец 12 предприятия към момента на кандидатстване са били отличени с „Печат за високи постижения“ от Европейския иновационен съвет по програми „Хоризонт 2020“ и „Хоризонт Европа“.
- На 08 януари 2024 г. ще бъде отворен вторият прозорец за финансиране на проекти, отличени с „Печат за високи постижения“ след 2021 г., т.е. по новите конкурсни сесии на Хоризонт Европа. Срокът за кандидатстване по втория прозорец е 23.02.2024 г.
- За този тип инструмент, наричан "алтернативно финансиране" (когато по една европейска програма няма достатъчно финансов ресурс, но има много качествени проекти, те да могат да бъдат финансирани чрез алтернативни източници за финансиране), има предвиден и специален режим на допустимост от гледна точка на държавните помощи, уреден в чл. 25а Помощи за проекти, които са получили знак за качество "Печат за високи постижения" от Регламент 651/2014 на Комисията от 17 юни 2014 г. за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар в приложение на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз (наричан по нататък Регламент (ЕС) № 651/2014 или "Общ регламент за групово освобождаване" - ОРГО), изменен с Регламент (ЕС) № 2023/1315 на Комисията от 23 юни 2023 г.
- Подобна мярка има в много държави-членки на ЕС, сред които Португалия, Гърция, Италия, Румъния и др.