Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавата официално се отказва от софтуера за продажбите и касовите апарати

11 септември 2020, 18:05 часа • 6326 прочитания

Въведените преди 2 години изисквания към софтуерите за управление на продажбите в търговските обекти (или накратко СУПТО), които използва голяма част от бизнеса, да отпаднат. Заедно с тях се отменят и изискванията към производителите и разпространителите на тези програмни продукти, като вече не е нужно да ги лицензират в НАП. Това са част от промените в Закона за ДДС, които предлага Министерството на финансите, съобщава Капитал.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Изискванията щяха да важат за всички търговци, които имат софтуер за продажби, независимо дали имат физически магазини, или не.

Още в края на юли Министерството на финансите обяви, че ще се откаже от силно оспорваната Наредба Н-18 от бизнеса, след като министър стана Кирил Ананиев.

Ако текстовете бъдат приети и гласувани в парламента, с тях ще се сложи край на една двегодишна сага, в която бизнесът инвестира стотици милиони левове без особен резултат. Възможно е много фирми да съдят държавата за нанесени щети, тъй като вече са вложили сериозни суми, за да отговорят на тези изисквания.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

От министерството признават, че въпреки дискусиите и направените промени все още са налице правила, които водят до противоречиви тълкувания на условията на закона и наредбата.

Поради всички тези съображения – а именно неясни правила и хаос за бизнеса – разпоредбите в Закона за ДДС, засягащи изискванията за деклариране и използване на СУПТО, се отменят.

Какви неясноти остават в Наредба Н-18 и каква ще е съдбата на онлайн магазините, четете в Expert.bg.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес