Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавата дава до 6135 евро за покупка на нов електромобил

04 ноември 2021, 16:17 часа • 20723 прочитания

Държавата ще субсидира покупката на нови електромобили в размер до 30% от стойността на превозното средство. Сумата обаче не може да надвишава 6135 евро, като финансовият стимул ще бъде достъпен за граждани, живеещи в общини с нарушено качество на атмосферния въздух.

Това предвижда проект на програма „Околна среда” за периода 2021-2027 година, публикуван за обществено обсъждане в портала strategy.bg. Проектът представлява стратегически документ, който България трябва да изпрати в Европейската комисия, показващ за какво ще бъдат изразходвани парите от еврофондовете за следващия програмен период 2021-2027 година. Финансовият стимул за покупка на електромобили е само една от заложените мерки.

„Размерът на финансирането към крайните получатели (физически лица) е близо 60 млн. евро. Предложеният размер на стимулите за покупка на нов електромобил е в размер на 30% от стойността му, но не повече от 6135 евро. Структурата на ФИ (финансов инструмент, бел. ред.) представлява гаранционно споразумение с финансови посредници с 60% гаранционно покритие (до 18 406 евро) и 20% лимит на загубите.”, пише в документа.

За да имат достъп до програмата, освен да живеят в общини с нарушено качество на въздуха, гражданите ще трябва да предадат за рециклиране регистрирани стари дизелови автомобили, тъй като се смята, че именно те имат най-висок принос за влошаването на кaчеството на въздуха, става ясно от програмата. Как вървят продажбите на електромобили в България?

„Подкрепата за насърчаване на електромобилността е насочена към постепенното прекратяване използването на конвенционални МПС с високи емисии (дизелови, приоритетно pre-Euro и Euro 1) и преминаване към електрически автомобили. Крайните получатели са граждани, живеещи в общини с нарушено КАВ (качество на атмосферния въздух, бел. ред.), които трябва да предадат за рециклиране регистрирани високоемисионни дизелови автомолиби.”, пише в документа.

Според програмата, у нас автопаркът е остарял и преобладават предимно дизелови автомобили надхвърлящи 15-годишна възраст, като именно старите дизелови коли носят отговорност за 55% от фините прахови частици (ФПЧ), отделяни от превозните средства в големите градове.

"По отношение на транспорта, личните автомобили са отчетени като сериозен замърсител, имайки предвид остарелия автомобилен парк (преобладаващо дизелови МПС над 15 г.). С постепенното изтегляне от употреба на високоемисионни дизелови автомобили се цели да се намалият превишените нива на ФПЧ и NOx. Дизеловите автомобили pre-Euro и Euro 1 имат принос за близо 55% от емисиите ФПЧ, емитирани от личните МПС в големите градове. Добра практика в страни-членки на ЕС е прилагането на финансови инструменти за електромобили срещу предаване за рециклиране на високоемисионни стари автомобили.", става ясно от проектопрограмата.

Предвиждат се и редица други мерки, които да засилят навлизането на електрическите коли у нас с цел подобряване на въздуха, като изграждане на мрежа от зарядни станции по републиканските пътища. 

Още:

Китайските електрически автомобили навлизат в Европа

Tesla премина оценка от 1 трилион долара, правейки Мъск още по-богат

Мартин Леков
Мартин Леков Отговорен редактор
Новините днес