Няма разминавания в написаното на етикетите на закупените продукти от Германия и Австрия и съответните им производни от същите марки в България. Това е заключението на Националния център по безопасност на храните. Припомняме, че се прави анализ на шоколадови изделия, безалкохолни напитки, месни и млечни продукти, детски храни.
Още: Решено: От 1 януари цената на тока скача средно с 8,4 на сто
По думите на д-р Камен Николов от БАБХ "няма съществени различия". Само при една от безалкохолните напитки е установено, че в Западна Европа се прави със захар, а у нас се предлага в глюкозо-фруктозен сироп. Това обаче се знаеше, добави Николов пред Нова телевизия.
Всъщност сравнението между етикетите е първата част от комплексния сравнителен анализ. Тепърва обаче се очакват резултатите от най-важния етап – лабораторните изследвания. По предварителни данни има несъществени разминавания – при месните продукти, където при българския продукт има по-малко сол, отколкото при референтния продукт от Западна Европа. Има разминавания и между безалкохолните напитки, но Николов не пожела да дава категорично становище, защото не всички тестове са приключени. След тяхното приключване ще се прави и здравен анализ на база получените данни – дали и какъв ефект имат върху човешкото здраве, поясни експертът от БАБХ.
Надявам се, че до 22 юни всички анализ, които се правят от БАБХ, ще бъдат завършени, завърши Николов.
Още: Южен Судан планира да възобнови производството на петрол
Още: Токът за бизнеса ще е значително по-евтин на 1 януари