Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Договориха минималните осигурителни прагове за догодина

02 септември 2013, 20:40 часа • 14160 прочитания

Днес бе проведена работна среща по договарянето на Минималния осигурителен доход (МОД) за 2014 г. за 85 икономически дейности, съобщава "Крос".

Още: Бивш социален министър: Половината от парите за пенсии ще се съберат от вноски, а другата половина ще бъде дефицит

Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика

Към този момент има 44 споразумения на двустранна основа между представители на синдикатите и на работодателите на ниво браншова организация. Заетите лица , които са обхванати от тези споразумения, са 1099 хиляди души, от общо 1 925 874 души, за които действа системата на Минималния осигурителен доход, т.е. само за 57% от заетите лица има възможност за повишаване на осигурителния праг.

В около 20 сектора на икономиката няма да се увеличат минималните суми, върху които се внасят осигуровки на работниците. Само в няколко дейности през следващата година минималните осигурителни доходи ще бъдат увеличени с по-висок процент: производството на консервирани храни, в машиностроенето, във ВиК - сектора и растениевъдството.

Препоръчителните насоки от Министерството на труда и социалната политика се базират на допусканията за икономическите показатели през 2014 г., а именно - реален растеж на БВП 1,8%, годишна хармонизирана инфлация 2,7%, размер на минималната работна заплата 330 лв.

Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+

Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти

Фактът, че не е постигната договореност за значителен брой икономически дейности, е показателен, че механизмът за непрекъснато нарастване на средствата за фондовете на обществено осигуряване е неудачен. Нарастването на осигурителният доход води след себе си като ефект свиване на дейността на малките и средни предприятия и освобождаване на нискоквалифицираните работници.

Позицията на Българската търговско-промишлена палата е категорична, че всяка административна принуда за увеличаване на МОД в икономически дейности, в които няма или нe може да има споразумения, е във вреда и на работниците, и на самата икономическа дейност. Увеличаването на минималните осигурителни прагове води до сив сектор и увеличаване на безработицата.

Тази позиция вече две поредни години се изразява и в докладите за България на Европейската комисия.

Следващото заседание на работната група ще се състои на 10 септември.

Още: Окончателно: Ще има компенсации за хората, останали без ток по празниците

Още: Български производители: Порочни практики повишават цените на храните

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Пенева
Виктория Пенева Отговорен редактор
Новините днес