Одиторският доклад за състоянието на Корпоративна търговска банка (КТБ) беше внесен снощи след 18 ч.
Още:
Ново ниво на война между Китай и САЩ: Втечнен газ срещу Ковид
Още:
Първа стъпка: Украйна и САЩ подписаха меморандум за минералите
Със съдържанието на документа ще се запознае във вторник и сряда Управителният съвет на БНБ. Информация се очаква да бъде представена тези дни.
Неяснотата, която продължава да се стели около банката, беше необходимото гориво за догадките. За момента основно те са две:
Първата: Около 1 млрд. лева е дупката в КТБ - с толкова загубата на банката е по-голяма от капитала й. Това е записано в одитния доклад на квесторите, твърдят информирани източници на в. "24 часа".
Още:
Чехия скъса окончателно с руския петрол
Още:
Кабинетът отлага либерализацията на тока за бита
Заради декапитализацията банката най-вероятно ще остане без лиценз. Решението на БНБ за това се очаква в края на този месец. След отнеманете на лиценза в 20-дневен срок ще има готовност за изплащане на защитените депозити чрез фонда за гарантиране на влоговете.
Всеки притежател на гарантиран депозит трябва да заяви във фонда дали иска изплащане на цялата сума, на част от него или да поиска прехвърлянето му в друга банка.
Запознати с одита казват, че в него раздадените кредити са подредени в четири групи.
В първата са всички заеми, отпуснати на работещи компании, които се обслужват редовно. Във втората са тези с просрочие от над 30 дни. В третата група са събрани проблемните кредити, получателите на които са лица без реален бизнес, офшорни компании или такива с неясни собственици. В последната група са кредитополучателите в технически фалит и без реални обезпечения.
Запознати твърдят, че най-много били заемите в последните две групи - общо около 3,5 млрд. лв., а в първите две размерът бил около 1,8 млрд. лв.
Още:
Тръмп, вече не си фактор: Китай намери от кого да си внася евтин петрол
Още:
Тревожни данни: Броят на фалиралите фирми в България расте
Според втората версия - безспорно установената капиталова дупка в КТБ към момента е около 1.2 млрд. лева. Информацията съобщава агенция ПИК, позовавайки се на високопоставени източници в държавата. Според този вариант официалните данни в одитния доклад трябва да бъдат представени днес следобед.
Според финансисти, до края на годината капиталовата дупка ще нарасне и ще стане приблизително 4.2 млрд. лева. Това е така, защото до момента необслужените кредити в КТБ не са отчетени като 100% загуба. За да бъдат отчетени като загуба формално трябва да минат 6 месеца, които ще изтекат до края на тази година.
Големият въпрос от тук насетне е ще покрият ли дупките старите инвеститори или не, ще искат ли участие и от страна на държавата и дали ще се върви към стабилизиране на КТБ или към процедура в обявяване на несъстоятелност. Времето за мислене реално е до 20 ноември. Дотогава е удължен особения надзор наложен от БНБ.
По неофициална информация решение в тази посока ще се вземе в първите дни на ноември.
Последвайте ни в
Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.