Има две големи предизвикателства пред бизнеса у нас - липсата на предвидимост и на работна ръка. Това каза в предаването „Лице в лице“ по БТВ Доброслав Димитров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
„Аз съм длъжен да гледам положително и с надежда към бъдещето, но с абсолютната яснота, че не винаги нещата не се случват така, както ги плануваме. Това, което в момента се случва в българската икономика, следва тенденциите, които се случват малко по-западно от нас“, заяви той.
Още: Топ три професии на бъдещето, които могат да ви направят богати
Димитров посочи, че Германия е в рецесия от началото на годината, а лихвите по заемите в ЕС и в САЩ растат от миналата година насам. Според него това неминуемо ще засегне и България. „На мен случващото се в момента ми прилича много на 2008 г., когато по гледахме по Си Ен Ен как се случваха едни много неприятни неща в САЩ. Тук имаше едно успокоение, но всичко това дойде и при нас през 20089 г.“, посочи още той.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Експертът е категоричен, че у нас процесите в икономиката се служат със закъснение от около 9-12 месеца. „Тези разговори, които изглеждат невинни в предизборната кампания, имат реални изражения за бизнеса“, каза още той.
Още: Добра новина: Ученик от СМГ създава история в изкуствения интелект
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Димитров взе отношение и по темата с изкуствения интелект. "Изкуственият интелект не е терминатор, който ще дойде да взриви, както би направила една бомба. Той прави това, в което сме смятали, че сме абсолютни господари: когнитивната и творческа дейност и това, което всъщност ни прави хора. Ако си работим работата като роботи, роботът е по-добър в тази дейност. Трябва да проявим повече човечност в това което правим, иначе ще ни замести" каза той.
"Хора, които използват изкуствен интелект, ще вземат работата, не самият той. Изкуственият интелект е икономическа сфера. Ако не вземем мерки сега, след не повече от година-две ще бъдем изправени пред много сериозни икономически проблеми. Ако не повишим възможностите си, можем да станем излишни", предупреди той.
Още: Изкуствен интелект в журналистиката - опасност или възможност за прогрес?
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Председателят на БАСКОМ обясни, че в същността на високите технологии от критично значение е човекът. И добави, че за съжаление има липса на достатъчно хора и талант в сектора. Затова и "Гугъл", например, нямало да дойдат в България. "Ако кажа: "Дайте ми 5 000 инженера с еди-каква си специалност", няма откъде да се вземат тези хора", допълни той.
По думите му хора могат да бъдат "осигурени" чрез много сериозна реформа в образованието или с връщане на наши сънародници. "Политиците не създават работни места и не увеличават заплати. Прави го бизнесът. Политиците трябва да осигурят средата", подчерта още Димитров.
Още: БАСКОМ: До 5 години сме в топ 3 на индустрията в България