До 10 дни България трябва да финализира преговорите с Турция за доставка на втечнен природен газ. Очаква се да бъдат сключени дългосрочни договори. Това съобщи служебният енергиен министър Росен Христов в ефира на Нова телевизия. Според него преноса на втечнен газ за България през Турция може да е факт през април 2023 г.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
„България консумира около 3, 5 милиарда куб. метра газ на година. 1 милиард идва от Азербайджан, тоест около 30%. В момента всичко останало купуваме от Гърция - втечнен и тръбен газ. Това са краткосрочни договори. С Турция направихме голям пробив при срещата между Радев и Ердоган. Българският президент успя да договори изцяло промяна в тяхната позиция спрямо партньорството ни. Това не е постигано никога досега - да ползваме турските терминали за втечнен газ", похвали се Христов.
Той обясни, че преговаряме за 1 милиард куб. метра, което са още 30%. "Говорим за 13-годишен договор на много изгодни цени. Трябва да е пак с кораби и да се втечнява. Следващата стъпка е доставката на кораби. Върви 10-годишен търг. Турция ни предлага да се включим в техните преговори с няколко от най-крупните световни доставчици. Преговарят основно с американски компании и с европейски – Норвегия”, поясни министърът на енергетиката.
ОЩЕ: Енергийният министър очаква най-лошото – иск от „Газпром“
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени