ДКЕВР провежда обществено обсъждане за въвеждане на интелигентни измервателни системи за измерване на електрическа енергия, БГНЕС.
Още: ЕС обмисля забрана за руски втечнен газ и алуминий
Още: Неочаквани данни за британската инфлация в края на 2024 г.
От трите електроразпределителни дружества подчертаха днес, че въвеждането на "умните" електромери ще доведе до допълнително натоварване на крайния битов потребител, тъй като ще повиши цената на мрежовата услуга. От ЧЕЗ обясниха, че ако се поиска въвеждане на интелигентни измервателни системи при 100 % от населението инвестиционните разходи ще достигнат до под един милиарда лева, а за 80 % от населението капиталовите разходи ще достигнат 377 милиона лева. Според тях този тип измервателни системи няма как да бъде въведен до 2015 година.
От ЕВН също имат разчети колко точно ще струва въвеждането на "умните" електромери, но така и не съобщиха днес какво показват сметките им. Основните ползи, които виждаме в смарт система са по-добра информираност на клиентите, възможност за гъвкави цени, свободата на клиента да изисква отчет на измервателните уреди, възможност за избор на доставчик на свободния пазар. Липсата на интелигентни измервателни уреди обаче не е пречка за либерализирането на пазара, подчерта Гочо Чемширов от Управителния съвет на "ЕВН България Разпределение".
"Не бягаме от въвеждането на смарт технологията, но дори в ЕС това е технология, която тепърва се развива", коментира Пламен Стефанов, председател на Управителния съвет на "Енерго-Про Продажби". Според сметките на дружеството, масовото въвеждане на смарт измерването в момента ще натовари мрежовата цена за потребителите с 44%.
Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?