Не са чак толкова много българите, които ходят в Гърция и Турция на море. В Гърция ходят около 600 000 души, а в Турция дори по-малко. Това коментира Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма пред БНР.
"Всички българи, които ходят в Гърция, посещават по 2-3 пъти и места в България. Имаме около 24 милиона пътувания на българи в България и 7 милиона са в чужбина. Имаме активно пътуващи над 3 милиона българи и те средно пътуват по около 6 пъти в годината“, каза Драганов.
"Летният туристически сезон в България стартира успешно и очаквам възходящата тенденция да продължи и през следващите дни. Още през май имаше ръст от 18% на туристите, като тенденцията през юни е подобна", каза още той.
Драганов коментира още, че вероятността за замърсяване на Черно море, заради взривения язовир в Украйна, е спекулативна.
Още: Министърът на туризма каза кога замърсяването от "Нова Каховка" ще достигне река Дунав
"Вече сме в т.нар. среден сезон. Това означава, че по курортите имаме масово туристи, които започват да пристигат. В комплексите Албена, Св. Константин и Елена, Златни пясъци и Слънчев бряг са предимно чужденци. Българите ходят предимно по-останалите градове по Черноморието", обясни Драганов.
"Очакваме през този сезон да има около 3 милиона и 200 хиляди чужденци и 5 милиона и 100 хиляди българи“, прогнозира той.
Според Драганов бюджетът, който трябва да отделят българите за почивка, няма да е по-различен от миналогодишния. "В ресторантите има само с 1-2 лева поскъпване на цените“, успокои той.
Според него проблем с кадрите у нас няма, когато работодателите са готови да плащат, а не да искат служителите да работят срещу ниско заплащане. Даде пример, че масово българи работят като сервитьори и спасители в Кипър, като причината е предлаганото по-високо възнаграждение.