Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ДФЗ отрича, че заради калпава методика тарикатите с къщи за гости ще се измъкнат

30 май 2019, 13:00 часа • 4194 прочитания

Методика за определяне на санкциите след плащане по проекти по ПРСР 2007 – 2013г. е част от процедурата за мотивиране при налагане на санкции за извършени нарушения от страна на бенефициентите, но не и основание, съобщиха от Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) във връзка с окончателното решение на Върховния административен съд (ВАС), че въпросната методика е нищожна.

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години

Основанието за налагане на санкции е нарушение на договорни и нормативни задължения и произтича пряко от прилагането на Регламент 1306/2013 на ЕС. В тази връзка наложените санкции по проекти няма да бъдат отменени, същите остават за сметка на нарушителите, уверяват от ДФЗ.

От ДФЗ уверяват, че ще изпълнят решението на ВАС, като приведе Методиката за определяне на санкциите след плащане по проекти по ПРСР 2007 – 2013г. съобразно окончателното решението на петчленния състав на съда.

Припомняме, че след отмяната на методиката от редица медии беше посочено, че ще бъде дадена възможност всички установени нарушители да си поискат взетите пари от държавата в срок от една година след отмяната на методиката. Дори нарушителите, чиито глоби са потвърдени окончателно от съда, ще получат възможност за преразглеждане на делата си поради настъпилите нови обстоятелства.

Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Actualno.com се свърза с дирекция "Договориране" в ДФЗ, отговаряща за Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), като зададе конкретен въпрос - ако като лице, реализирало проект по ПРСР, са ни наложени финансови корекции съгласно методиката и това е потвърдено от съда, сега може ли да обжалваме след промяната на методиката. Отговорът беше: "Не можем да коментираме", но с признание, че най-вероятно данъкоплатците ще покрият корекциите, въпреки твърдението, че в дирекцията няма нормативен документ с печат за предполагаемия случай и съответно не може да се коментират хипотези от медиите или Facebook.

Припомняме, че в периода март 2011 – август 2013 година (2013 година е годината, когато е разработена методиката) изпълнителен директор на ДФЗ е Румен Порожанов, който подаде оставка точно заради скандала с къщите за гости и колко точно от тях са действително такива, а не луксозни вили на "заслужили". Не е напълно ясно дали Порожанов е бил директор на ДФЗ, когато е приета методиката, защото той не води ДФЗ през цялата 2013 година.

Между другото, от 27 ноември 2014 година до февруари 2017 година той също беше начело на фонда. Последните корекции по файловете на методиката, качени на сайта на държавния фонд, са от януари 2017 година, когато Порожанов все още е негов шеф. Месец след това той подаде оставка - заради общественото недоверие към ДФЗ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес