"Демократична България" се опасява, че властта тайно работи за АЕЦ "Белене" независимо от всичко

27 август 2019, 13:55 часа • 2120 | прочитания

Защо управляващите започнаха да намекват за държавни гаранции за АЕЦ "Белене" и мислят ли да създат необходимост от нея със затваряне на други мощности? Тези въпроси постави "Демократична България" в своя позиция по темата

Още: Бивш министър: 600 000 души взимат по-високи от заслужените пенсии, работещите да се готвят за по-високи удръжки

Още: Бивш министър: Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за нас и за Европа

Спиране на процедурата за търсене на инвеститор за АЕЦ "Белене" и всички финансови разходи по нея поиска още "Демократична България". Демократите обаче не казват това да бъде окончателно, а да трае до изпълнението на следните условия:

1. Да се приеме актуална енергийна стратегия и национален план за енергетика и климат.

2. Да се докаже финансовата жизнеспособност на АЕЦ "Белене" в съответствие с изискванията на ЕК и без нови харчове за сметка на данъкоплатеца.

Още: Винетките няма да поскъпнат от 1 април, правителството определи нова дата

Още: Кола, камион или МПС по избор: Така ли таксува тол системата? Нагледен експеримент (СНИМКИ)

3. Да се вдигне многократно размерът на гаранцията за ядрена щета, в съответствие с препоръките на ЕК и практиката в европейските страни.

4. Да се приемат поправки в законодателството, чрез които ясно да се формулират финансови изисквания за отчисления от продажбите на ток от АЕЦ за изграждане на геоложко хранилище за погребване на високоактивните отпадъци от тяхната работа и тези разходи да се включат в общата сметка на проекта.

5. Да се приемат поправки в законодателството, чрез които ясно да се формулират финансовите задължения на АЕЦ за изпращане на отработеното ядрено гориво от тях за преработка, както и да се навакса неизпълнението през последните пет години.

6. Да се направят изследвания за изясняване състоянието на антисеизмичната баластрова възглавница под главните корпуси на АЕЦ "Белене" и дали е безопасно да се строи върху нея след десетилетия под вода, за което си спечели прозвището "гьол".

Още: Паркирай бързо и удобно с My Fibank

Още: В кои сектори обявите за работа растат драстично: Актуални данни

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес