Данъчни тръгват на хайки по борси и тържища

03 септември 2021, 12:29 часа • 3192 | прочитания

Данъчни от звеното за фискален контрол в НАП започват денонощни наблюдения в 13-те най-големи борси в страната за плодове и зеленчуци. На входа и изхода на тържищата ще има временни контролно-пропускателни пунктове, където инспекторите ще следят за контрабанден внос и укриване на приходи от продажбите, съобщиха от приходната агенция.

Още: Всички говорят за него: Какво е конвергентният доклад за еврозоната? (ВИДЕО)

Още: Митата на Тръмп - уловки: Колко ще плаща България и кои държави ги няма?

Причините за проверките били повишеното потребление на плодове и зеленчуци и информация за укриване на обороти от продажбата на селскостопанска продукция.

Служебният министър на финансите Асен Василев вече съобщи за тези проверки на заседанието на бюджетната комисия в четвъртък. Той разчита така да се изсветли търговията с плодове и зеленчуци и очаква сериозно повишение на приходите от ДДС. Подобни проверки вече се правели в големите данъчни складове за горива и довели до 20% ръст на постъпленията от акцизи само за месец.

При проверките си по тържищата данъчните ще следят произхода на стоките. На входа на борсите ще се изискват всички придружаващи документи: товарителници, фактури, платежни и др., а на територията на обектите ще се наблюдава издават ли се необходимите документи за покупко-продажба. Камионите и бусовете с товароносимост под 3,5 тона ще се проверяват на изходите дали придружаващите стоката документи отговарят на превозваната. Същото важи и за превозвачите на стоки, които са под митнически режим и предмет на внос, след като бъдат освободени за потребление.

Още: След стряскащите мита на Тръмп: Китай готви контрамерки

Още: Какви ще са реакциите на западни страни от новите мита на САЩ?

От НАП предупреждават, че ако се установи продажба на стоки без необходимите документи, следва преброяване на наличните активи (плодове и зеленчуци) в складовете на дружеството продавач.

Проверките на данъчните ще се извършват чрез т.нар. постоянно наблюдение, което означава, че те ще се легитимират и ще присъстват открито в търговските обекти в продължение на дни. Практиката на НАП през последните години показва, че в дните на подобни наблюдения, оборотите на търговците на селскостопанска продукция се увеличават значително.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес