Протестът на Браншова камара "Пътища" не е за заплати, а държавата да си изпълни задълженията по вече поети договори. Никога не сме твърдяли, че протестът е за заплати – този протест е работодателски, браншови, заради условията за бизнес. Това заяви председателят на камарата Стефан Чайков.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
От думите на Чайков стана ясно и, че той обаче не можел да отговаря дали всички в пътното строителство са си получили заплатите. За служебния регионален министър арх. Виолета Комитова това представлява уверение, че няма случаи на забавени заплати с например 4 месеца, както било показвано "по медии". По-рано днес, 12 октомври, пред Actualno.com недоволен представител на бранша, пожелал анонимност, заяви, че „протестираме заради спрени поръчки, неплащания от страна на държавата”. Той отказа да посочи и името на фирмата, в която работи, но увери, че тя му дължи две заплати и че от страна на АПИ не е плащано на фирмата. Повече за атмосферата на протеста, НАУЧЕТЕ ТУК!
Друг представител на камарата опонира на тезата на Комитова. Фирмата, която се занимава с поддържането на област Перник, има затруднения със заплатите, каза той и уточни, че по други фирми не е така, но било заради собствениците, а не защото държавата си плащала по сключени договори. Имало и малки фирми, които дори не можели да си платят ДДС-то по пуснати фактури от държавата и НАП ги брояла за некоректни платци т.е. такива фирми вече не можели да участват и в обществени поръчки.
Последва и повторение на спора дали са законни договорите между фирмите и държавата, за които текат буквално караници от известно време насам, а медиите бяха помолени да напуснат срещата.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили