Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Центърът на Цветанов видя АЕЦ "Белене" и "Турски поток" като заплаха за енергийната ни сигурност

13 ноември 2019, 10:10 часа • 8579 прочитания

Сравнително новосформираната организация на бившия зам.-председател на ГЕРБ Цветан Цветанов - Евроатлантически център за сигурност (ЕАЦС) - твърди в своя позиция, разпространена до медиите, че "понастоящем два енергийни проекта създават предпоставки за притеснение относно влиянието им върху енергийната сигурност на България - "Турски поток" и АЕЦ "Белене".

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

"България подписа в рекордно къси срокове договор за строителството на продължението на "Турски поток" през територията на България. За по-малко от 6 месеца се проведоха всички процедури, издадоха се всички разрешителни, подписа се договор и се направи първа копка. Стойността на договора е над 1.1 млрд. евро. Дължината на трасето е 474 км. Според договора, строителството ще завърши за рекордните 250 календарни дни за линейната част. Финансиране за проекта обаче липсва, а по тръбата ще тече само руски газ", се казва в позицията.

Припомняме, че преди дни на парламентарен контрол енергийният министър Теменужка Петкова обяви, че България ще има приходи от 20,750 млрд. лева заради продължението на "Турски поток" на наша територия (т.нар. "Балкански поток") в следващите 40 години.

Тя повтори вече казаното пред медии, че за 20 години приходите щели да са 9 млрд. лева. Даде и разбивка за по-кратък период, след като уточни за 20-те млрд. лева, че става въпрос дори за ползи само от инфраструктурата, тъй като договорите за капацитет са с 20-годишен срок.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Според енергийния министър, до 2030 година за "Булгартрансгаз" ще дойдат приходи от 908 млн. лева, включително по сключени договори за капацитет, като има опция те да се актуализират според икономическите условия. Само за 2022 година се чакат 385 млн. лева, след като през миналата година "Булгартрансгаз" има приходи от транзит на газ от 203 млн. лева, а тази година се очакват 216 млн. лева.

"Булгартрансгаз не разполага със средства за строителството на тази инфраструктура. Нито Булгартрансгаз, нито дружеството майка БЕХ могат да изтеглят заем на такава голяма стойност. Поради тази причина, условията на договора предвиждат сумата да се плати от приходите от транзит в срок от 10 години след пускането на тръбата в експлоатация. Това означава, че обслужването на дълга ще зависи от пренесените количества и цена. Ако Газпром реши да не използва тръбата и тя остане празна, Булгартрансгаз ще трупа задължения, които няма да може да обслужва. Логично е при неплащане кредиторът да опита да придобие дружеството и неговите активи", пишат още от организацията и посочват, че именно подобна ситуация създава предпоставки за увеличаване на руското влияние в политическия и икономическия живот в страната ни, както и риск от пълна зависимост на българския газов оператор Булгартрансгаз от Газпром.

Според ЕАЦС, притеснително е и състоянието на проекта за АЕЦ "Белене". След предложението от средата на 2018г. на Министерски съвет да бъде възобновен проекта, Народното събрание прие решение, което забрани на правителството да предоставя каквито и да е гаранции или плащания по този проект и подчерта, че реализирането на проекта трябва да се случи "на пазарен принцип (без договори за задължително изкупуване на енергията, без преференциални цени, без договори за разлика, без корпоративни и/или други непазарни механизми за гарантиране на инвестицията) и без предоставяне на държавна гаранция".

През последните месеци правителството даде редица сигнали за възобновяване на проекта и привличане на руски и китайски инвеститори. Важно е в този контекст да се съхрани решението на Народното събрание. В противен случай, ако българското правителство даде гаранции за инвестицията на руската страна, рискуваме българската енергетика да бъде поставена в пълна зависимост от Русия. Същевременно не бива да подценяваме факта, че в сферата на атомната енергетика не е толкова важно кой притежава реакторите, а кой притежава технологията и може да преработва ядрения отпадък от работата на тези реактори, пишат още от центъра.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес