Цените на петрола се понижиха по време на азиатската търговия в понеделник, след като проучване в петък показа по-слабо потребителско търсене в САЩ и ръст на производството на суров петрол в Китай, най-големият вносител на суров петрол в света, предава Reuters.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Глобалните референтни фючърси на суровия петрол Брент поевтния с 29 цента, или 0,4%, до 82,33 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 29 цента до 78,16 долара за барел.
Това последва спада на цените в петък, след като проучване показа, че потребителските настроения в САЩ са спаднали до 7-месечно дъно през юни, като домакинствата са притеснени за личните си финанси и инфлацията.
ОЩЕ: Цените на петрола продължават да се движат в неочаквана посока
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Въпреки това и двата сорта поскъпнаха с близо 4% миналата седмица – най-високото седмично увеличение в процентно изражение от април, поради признаци на по-силно търсене на гориво.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Снимка: iStock
„Силното рали от миналата седмица беше подхранвано от прогнозите за силно търсене през 2024 г. от ОПЕК+ и МАЕ. Въпреки това, като се има предвид личният интерес на ОПЕК към суровия петрол, има известен скептицизъм около прогнозите на ОПЕК“, казва Тони Сикамор, пазарен анализатор в IG в Сингапур.
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
„Слабите данни за потребителското доверие в САЩ от петък предполагат, че устойчивостта на американския потребител и икономиката на САЩ ще бъдат тествани, докато домакинствата намаляват спестяванията си, за да се борят с по-високите лихви и натиска върху разходите за живот“, добави той.
ОЩЕ: Обрат с цените на петрола след заседанието на Фед
Междувременно стана ясно, че вътрешното производство на суров петрол в Китай през май е нараснало с 0,6% на годишна база до 18,15 млн. тона, според данни, публикувани от Националното статистическо бюро в понеделник.
Добивът от началото на годината е 89,1 млн. тона, което е с 1,8% повече от година по-рано. Националният добив на суров петрол спадна с 1,8% през май спрямо същото ниво от предходната година до 60,52 млн. тона.
Снимка: iStock
Промишленото производство на страната през май изостана от очакванията, а забавянето в сектора на имотите не показа признаци на отслабване, добавяйки натиск върху Пекин да подкрепи растежа.
Вълната от данни в понеделник беше до голяма степен неблагоприятна, като подчерта неравномерно възстановяване на втората по големина икономика в света.
ОЩЕ: Цените на петрола поддържат курса през седмицата
На геополитическия фронт се запазиха опасенията за по-широкомащабна война в Близкия изток, след като израелската армия заяви в неделя, че засиленият трансграничен огън от ливанското движение „Хизбула“ срещу Израел може да предизвика сериозна ескалация.
След сравнително тежкия обмен през изминалата седмица, в неделя се наблюдава значително намаляване на огъня на „Хизбула“, докато израелските военни заявиха, че са извършили няколко въздушни удара срещу групировката в Южен Ливан.