Цената на медта се повиши до 10 000 долара за тон, достигайки нов двугодишен връх, докато инвеститорите продължават да залагат, че миннодобивните компании ще се затруднят да обслужат скока в търсенето на водещия индустриален метал, предава Bloomberg.
Неблагородните метали отчетоха големи увеличения през последните седмици, а медта започва седмицата с нов ръст до 9 988 долара за тон. Признаците за подобряване на производствената активност от САЩ до Китай подкрепят стойността на металите, въпреки че геополитическите рискове и строгите политики на централните банки продължават да будят сериозни притеснения за пазарите.
ОЩЕ: Знаете ли кой метал е по-скъп от златото?
Движението на медта първоначално беше подхранвано от редица проблеми в големи мини, които накараха топилните предприятия да търсят алтернативни пътища за доставки. Търсенето в Китай е в сезонен спад, но има засилващи се надежди, че колебливото възстановяване на глобалната производствена активност ще помогне търсенето да се засили.
Снимка: iStock
„Пътят напред оттук нататък ще зависи от данни и ще се ръководи от индивидуални метални фундаменти“, пишат анализаторите на Citigroup Inc. в изпратена по имейл бележка. Перспективите за медта изглеждат възходящи през следващото тримесечие поради перспективата за по-строг пазар и късо покритие, казаха те, докато други метали имат по-слаби физически основи.
Движението дойде, въпреки че инвеститорите се борят с очевидна промяна в пътя на Федералния резерв към намаляване на лихвените проценти, като председателят Джеръм Пауъл сигнализира миналата седмица, че на банката ще отнеме „по-дълго от очакваното“, за да се увери, че инфлацията е под контрол.
ОЩЕ: Ключов представител на Фед: Няма да бързаме с намаляването на лихвите
При алуминия поръчките от азиатските депа скачат за пети ден, тласкайки обема на запасите към рекордно ниски нива. Останалите метали остават сравнително без промяна, като цинкът спадна с 0,5%, а калайът – с 2,5%.