Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българският бизнес пропуска износ за милиарди заради забавеното членство в еврозоната

08 януари 2025, 11:15 часа • 2811 прочитания

Българският износ се очаква да расте с 5,8 процента годишно след присъединяване на страната към eврозоната. Търговията със стоки може да се увеличи с 3,3 на сто, а в сферата на услугите ръстът ще достигне 8,4 процента, се прогнозира в експертен анализ. Изчисленията им показват, че ако за база се вземат данните за експорта за 2023 г., това означава пропуснато потенциално увеличение в обема на стойност 2,6 млрд. щатски долара. Освен това заради забавянето на членството в eврозоната българският бизнес продължава да търпи вреди и от трансакционните разходи, които ще намалеят при преминаване към обща валута.

Членството на България в икономическия и паричен съюз се очаква да доведе и до свиване на тарифните еквиваленти от минус 1,4 процента за стоки и минус 3,1 процента за услуги, съгласно изчисленията на компанията. Така цялостният ефект върху БВП на страната след влизане в еврозоната би възлизал на допълнителен ръст от 0,2 на сто годишно.

Още: Главчев обяви кога се очаква да бъде изпълнен последният критерий за еврото

Ползите от Шенген

Анализът показва още, че общият ефект от присъединяването на България към Шенгенското пространство ще доведе до допълнителен ръст на БВП на страната ни с 0,17 процента.

Ползите за българския бизнес са били налице при търговия с европейски партньори в Шенген, дори в годините, когато самата страна не е част от споразумението. Това само по себе си вече добавя около 1,5 процента към БВП годишно. Съответно след присъединяването общият положителен ефект ще осигури ръст от около 1,6 - 1,7 процента от 2025 г.

"Премахването на граничния контрол се очаква да намали времето за преминаване на граничните пунктове средно с около 20 минути. А когато се отчете насложеният положителен ефект от едновременното присъединяване на двете държави, българският износ се очаква да нараства с 10,5 процента годишно, като при стоките ръстът ще бъде 8,5 на сто, а при услугите - 12,5 процента. Ако страната беше член на Шенген през 2023 г., обемът на търговията щеше да бъде поне с 3,3 млрд. щатски долара. по-висок", се посочва в анализа на компанията за застраховане на търговски кредити "Алианц Трейд".

Още: България влезе официално в Шенген

Според него присъединяването към Шенген по въздух, суша и вода ще доведе и до намаление на тарифните еквиваленти с минус 1,7 процента за стоките и минус 1,5 процента за услугите, което ще донесе допълнителни ползи за българския бизнес.

Същевременно, в друг анализ се твърди, че увеличаващите се доходи по всевъзможни облигации и ценни книжа ще са най-голямата заплаха за Европа и България през 2025 година. Причината - по-високата доходност оказва влияние върху глобалните пазари, като повишава разходите по заемите в световен мащаб. Това ще постави страните с нестабилни фискални позиции, като България (заради намеренията за прекомерно харчене: План: Заплатите в МВР и армията скачат до небето през 2025 г., рекордът е в ДАТО - със 75%), под по-голям контрол от страна на инвеститорите.

"Световният финансов пазар се подготвя за потенциална валутна война през 2025 г. поради опасенията, че Китай може да обезцени юана в отговор на ескалиращото търговско напрежение със САЩ (заради идването на Доналд Тръмп и заплахата му да вдига мита до 60%). Подобен ход би могъл да предизвика вълна от конкурентни обезценявания, особено в Азия, които да напомнят за валутните сътресения, преживени преди 15 години. Анализаторите на iBanFirst обаче оспорват този консенсус, като твърдят, че рязко обезценяване на юана е малко вероятно. Вместо това за европейската икономика, в това число и за България, истинската заплаха през 2025 г. се крие в повишаването на глобалната доходност, което може да окаже значително въздействие върху финансовите условия и да подкопае доверието на инвеститорите", е обобщението на анализа.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес