България ще измести Русия за доставка на почти половин милион тона пшеница за Египет, става ясно от информация на Bloomberg. Африканската страна ще се насочи към пшеница от нашата страна и Франция, след като Москва е блокирала доставките на руско зърно, съобщава агенцията, позовавайки се на запознати източници.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Русия е възразила срещу ценообразуването по огромната сделка, казват източниците, поискали анонимност заради конфиденциалния характер на информацията. Това е вторият път през последните няколко месеца, в който покупката на руска пшеница от ръководената от държавата египетска компания са изправя пред проблем, тъй като властите в Москва се опитват да наложат неофициален долен праг на цената.
Сделката
Още: Египет внася 360 хиляди тона пшеница, за да попълни запасите си
Главният орган за доставка на суровини (GASC) на Египет договори закупуването на 480 хил. тона руска пшеница в директни преговори, заяви министърът по доставките Али ел-Мосилхи в началото на септември. Сделката е била сключена на цена от 270 долара за тон включително логистичните разходи – под неофициалния долен праг на цената, който руските представители се опитваха да наложат по онова време. Дни по-късно Египет заяви, че търговецът на култури Solaris ще получи възможността да доставя зърно от всякакъв произход.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Solaris и руското Министерство на земеделието не са отговорили на исканията на Bloomberg за коментар.
Руските пристанища за зърно са препълнени след две последователни големи реколти, което прави страната водещият доставчик и производител на световния пазар. Москва обаче, се опитва да наложи ценови диктат поради този факт.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Жътвата започна при пълни складове със зърно