Българският министър на енергетиката Жечо Станков е успял да договори с турския си колега Алпарслан Байрактар до 2 май тази година да се разгледат възможностите за подобряване на позициите и на София, и на Анкара по споразумението между „Булгаргаз“, „Булгартрансгаз“ и „Боташ“. Това е станало на 4 април в азербайджанската столица Баку, в рамките на 11-ата министерска среща на Консултативния съвет за Южния газов коридор. Така компаниите от двете държави ще разгледат „задълбочено“ нови варианти за промяна в договора, става ясно от писмен отговор на Станков на парламентарен въпрос, зададен му от депутата от ПП-ДБ Мартин Димитров.
Това е най-новото развитие на сагата за сделката с „Боташ“, която отново доведе до политически сблъсъци. Договорът бе подписан от бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов, назначен от президента Румен Радев.
Още: Договора с "Боташ": Плащаме по 1 млн. лева дневно за нещо, което не можем да ползваме
Борисов и Радев спориха за "Боташ"
"Да критикуваш договора с "Боташ", само преди година да си казал, че той е печатница на пари за българите, а днес да пращаш емисари във Вашингтон и да търсиш благоволение, като им предлагаш именно капацитета на "Боташ" за американски втечнен газ за Европа, е лицемерие". По този начин на 10 април президентът Румен Радев отвърна на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който заяви, че е "лицемерие", ако някой е разпоредил сключване на договор, после да прехвърля вината към други хора.
Още: Кавгата Радев-Борисов за "Боташ" ескалира: Президентът отвърна с корупционен списък
Лидерът на ГЕРБ бе заявил: "Най-после мечтата на частните търговци се сбъдна - мощният държавен оператор "Булгаргаз" е фалирал" заради "Боташ" и "Топлофикация" - София. По думите му, държавата е в това положение заради хората, които са причината за подписването на договора с турската компания. Той директно обвини президента Румен Радев, като отбеляза, че договорът е щял да бъде успешен, ако са договорени 16-17 танкера. "Като няма кораби с втечнен газ, този договор е безсмислен", смята Борисов.
Той дори прати президента Румен Радев да се моли на турския си колега Реджеп Ердоган за предоговаряне на документа.
Снимка: бившият служебен премиер Гълъб Донев - вдясно, източник: БГНЕС
Още: Кутев: Договорът с "Боташ" изглеждаше разумно
Плащаме за капацитет, който не можем да използваме
Страната ни плаща 1 млн. лева дневно за капацитет на турската компания "Боташ", който реално не може да използва, стана ясно от думите на енергийния министър Жечо Станков по време на изслушване в парламента на 9 април. Наскоро се разбра, че държавният газов доставчик вече е платил стотици милиони по този договор, и то без на практика да ползва услугата, за която плаща, а от девет месеца изобщо не може да си позволи да плаща. Дружеството не може да прекрати договора, освен ако не плати цялата сума - близо 4 млрд. лева.
Министърът посочи, че в договора е предвиден капацитет за регазификация и съхранение в размер на 1,8 млрд. куб. м, докато на практика възможният обем е до 1,3 млрд. куб. м. Разликата от 500 млн. куб. м, според него, е била "премълчана". Още при подписването на споразумението "Булгаргаз" е предупредил, че България ще трябва да заплаща такса за доставка на 53 200 мегаватчаса (MWh) дневно, независимо дали услугата се използва.
Още: Договорът с "Боташ" е параграф 22
Работни срещи с турските власти
С решение на 49-ото Народно събрание от 19 април 2024 г. беше възложено на министъра на енергетиката да предприеме действия за предоговаряне.
На 27 април миналата година турската страна е била запозната с решението на парламента – на срещата между министрите на енергетиката на двете държави тогава са участвали и представители на „Булгаргаз“ и „Боташ“. В периода май-юли 2024 г. е последвала размяна на кореспонденция, включително конкретни предложения за изменение на сключения договор от страна на България. По-късно, на 1 август, в Анкара е проведена първа работна среща между представители на двете компании, а българската страна отново е изтъкнала нуждата от промяна в сделката заради запазване на финансовата стабилност на „Булгаргаз“ ЕАД. Целта е намиране на взаимноизгодно решение. От „Боташ“ тогава са потвърдили готовност за продължаване на преговорите. Поискано е допълнително време за изготвяне на позиция и предложения по исканията на „Булгаргаз“.
Снимка: Жечо Станков, БГНЕС
През август миналата година е проведен пореден кръг от преговори между ръководствата на дружествата – този път в София. От „Боташ“ са представили предложения за решения с цел текущо намаляване на финансовата тежест на „Булгаргаз“. Българското дружество обаче е отказало след направен анализ – предложенията са били „неприемливи“, съобщава Жечо Станков.
Последвала е нова размяна на кореспонденция и през октомври 2024 г. е проведена трета работна среща. „От страна на „Боташ“ отново са отказани каквито и да било промени, водещи до ползи само за една от страните“, посочва министърът.
Промяна в позициите няма и след разменена кореспонденция в периода декември 2024 – февруари 2025 г. На 19 март тази година Станков е обсъдил въпроса с посланика на Турция у нас – Н.Пр. Мехмет Саит Уянък. По-късно вече се е стигнало и до разглеждане на възможностите за подобряване на позициите по споразумението, става ясно от отговора на министъра.
Още: Ще фалира ли "Булгаргаз" заради "Боташ" и "Топлофикация"? Енергийният министър е притеснен