"Самият факт, че притежаваме такива мощни предприятия, в които работят десетки хиляди българи и произвеждат всичко от суровината до крайното изделие, е повод за национална гордост". Това заяви премиерът Росен Желязков днес, 7 март, след като посети държавния оръжеен завод "ВМЗ - Сопот" и частния "Арсенал". Той видя как се правят оръжия и обвърза всичко това с новия ангажимент на Европейския съюз за превъоръжаване с цел отбрана и за увеличаване на отбранителния капацитет: Превъоръжаване и Украйна: Решенията и позициите на ЕС.
Засилването на капацитета на военната индустрия е изключително важно, отчете премиерът пред медиите. "Не само за отбраната на Европа, не само за правото на Европа да отстоява трудно извоюваните след Втората световна война права, свободи и разбиране на ценностната си система, но и за България - като страна, която притежава тези способности", заяви той.
Снимка: Министерски съвет
"Впечатлен съм": България отговаря на европейските амбиции
"Посетих двете най-големи предприятия – държавното "ВМЗ - Сопот", както и „Арсенал“, което е частно, за да видя каква е възможността за надграждане и модернизация. Изключително съм впечатлен от това, което видях. Има много мъзможности и те са на база на европейската индустриално-отбранителна стратегия и на база на финансирането, което по различни начини ще е на достояние на производителите в Европа", отчете Желязков. "Ние трябва да сме първите. Затова създаваме и Център за отбранителни иновации – да разработваме тенденции по развойната дейност и внедряването на съответни технологии за мореднизация".
Още: Кабинетът отговаря на европейските милиарди за въоръжаване - създава Център за иновации в отбраната
Той има предвид новите инструменти и подходи за набиране на средства, които Европейският съвет прие в заключителната си декларация от срещата на евролидерите в Брюксел.
Ето и няколко примера: непохарчените пари от Пакта за стабилност и растеж (инициативата, по която бяха съставени плановете за възстановяване и устойчивост след Ковид) да отидат за военно дело и промишленост; да се дават заеми за военната сфера, обезпечени от бюджета на ЕС - сума до 150 милиарда евро; бързо да бъде прието паневропейско законодателство за по-малко бюрокрация при обществени поръчки за отбрана; набиране на пари от международните пазари; заемите за отбрана да не тежат на държавните бюджети като дефицит и т.н.
Още: Орбан не успя да спре ЕС: Потоци от оръжия за милиарди евро потичат към Украйна (ВИДЕО)
Снимка: Министерски съвет
Гъвкавостта на българската отбранителна индустрия
"Различните начини на водене на военни действия предполагат различни технологии – едно беше във войната Иран-Ирак например, друго е в Украйна. Гъвкавостта на всяко производство следва и пазарното търсене – нашата индустрия трябва да е достатъчно гъвкава, за да се развива и като бройка на изделията, и като разнообразие. Естествено, това става най-правилно тогава, когато имаме една верига на доставките, която е непрекъсваема. Най-добре е да имаме собствено производство на материали – по вертикал интеграцията е най-добрата форма.
От друга страна, въпросът за съвместните производства с нашите партньори в ЕС е най-добрият начин да се постигне това, което се говори – да харчим заедно и да произвеждаме заедно, за да спестяваме", отчете Желязков.
Още: Всички искаме мир. Унгария се изолира, а останалите 26 страни ще продължим да подкрепяме Украйна
Клъстер от технологични предприятия
"В България има около 30 високотехнологични предприятия и този клъстер трябва да бъде обединен в една обща синергия, за да бъдем водещи в Европа", заяви намеренията на правителството премиерът.
Според него България е направила допълнението в заключението на Европейския съвет за отбрана да се използват не само кохезионните фондове, но и неизхарчените средства, които са по механизма за възстановяване и устойчивост - т.е. ПВУ. В крайна сметка това беше вписано.
Снимка: Министерски съвет
Желязков отговори на Тръмп за защитата на съюзниците
Желязков коментира и заплахата на Доналд Тръмп, че чл. 5 от Северноатлантическия договор няма да бъде активиран - т.е. няма да има защита от САЩ в рамките на НАТО - ако дадена държава от Алианса не е отделила достатъчно средства за отбрана: Не се спира: Тръмп със странна идея за чл. 5 от Договора на НАТО.
"Първо, нашият процент е един от големите в ЕС, защото сме над два процента от БВП. С покупката на F-16 Block 70 бяхме стигнали и до 3%. Големи държави в ЕС не могат да стигнат до 2%. Като съотношение ние стоим много добре. Правилно е, когато става въпрос за колективната система на отбрана, солидарната отговорност да бъде водеща. Аз считам, че ние ще запазим и формата, и ангажиментите на съюзници, и декларираното участие с по-висок процент от БВП. Всяка страна, разбира се, трябва да използва своите специфики", заяви Росен Желязков.
Вижте как премиерът коментира и случващото се в управляващата коалиция: Желязков разкритикува ДПС-Доган, че са непредсказуеми.