България е на второ място в ЕС по спад на емисиите парникови газове през второто тримесечие на 2024 г. Това показват данните на Евростат.
Още: Данни: Бензинът и дизелът поскъпнаха с 4-5 стотинки за месец
Още: Икономическото доверие в еврозоната се понижи до най-ниското си равнище от година
Най-значителен спад на емисиите парникови газове през второто тримесечие е регистрирано в Нидерландия (9,1 на сто), втора е България (6,3 на сто), след нас са Австрия и Унгария (5,9 на сто във всяка от двете страни).
Кои страни са намалили емисиите?
От 19-те страни, които според оценката на Евростат са намалили емисиите, пет са отчели спад на БВП (Ирландия, Финландия, Естония, Латвия и Австрия). Останалите 14 страни (Полша, Дания, Хърватия, Испания, България, Словакия, Португалия, Унгария, Белгия, Италия, Чехия, Нидерландия, Франция и Германия) са намалили емисиите, но БВП е нараснал.
Още: Парниковите газове са достигнали нови рекордни стойности през 2023 г.
Още: Румъния започва износ на природен газ от Черно море за Германия
Още: Тръмп обмислял икономическо извънредно положение заради митата
През второто тримесечие на 2024 г. емисиите парникови газове в ЕС са 790 милиона тона еквивалент на въглероден диоксид, което е спад с 2,6 на сто спрямо същото тримесечие на 2023 г. (812 милиона тона еквивалент на въглероден диоксид). Въпреки регистрираното понижение на показателя брутния вътрешен продукт (БВП) на ЕС регистрира увеличение с 1 на сто през второто тримесечие на 2024 г. спрямо същия период на 2023 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Украйна се готви да спре и транзита на руски петрол към ЕС
През второто тримесечие на 2024 г. спрямо същия период на 2023 г. икономическите сектори, които са допринесли в най-голяма степен за намаляването на парниковите емисии са електроенергията и доставките на газ (-12,1 на сто) и домакинствата (-4,2 на сто).
Големи световни банки продължават да подкрепят проекти за изкопаеми горива